Близо 300 потърпевши са подали сигнали в Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) след масовата кибератака с имейли.

В последните седмици потребители получиха съобщения за несъщестуващи задължения с прикачен файл, който съдържа вирус.

Експерти предупреждават, че хората, които са отворили файла, може да са станали жертва на престъпниците без да има видима промяна в „поведението“ на компютрите им.

Бизнесмени разказаха и за друга схема на киберпрестъпниците – изпращат фактури за голяма сума от адреса на голяма българска банка.

Снимка: bTV

„Трябва да гледаме какъв файл точно отваряме. Банките, ако ни изпращат някакъв документ, той ще бъде .pdf или Word документи, а не файлове за изпълнение“, обясни експертът по компютърна сигурност Явор Нинов.

Ако вирусът цели кражба на пароли за банкови сметки, имейли и други, потребителят може и да не разбере, че е станал жертва на киберпрестъпници.

Не всички, които са го отворили обаче ще бъдат заразени.

Снимка: bTV

„Ако вирусът е писан да заразява определена операционна система, на останалите няма да работи. Например вирус, който е писан за настолен компютър или лаптоп, няма да зарази, примерно, мобилен телефон“, обясни Нинов.

Съветът към потребителите, които имат опасения, че са станали жертва на атаката, е да инсталират обновена антивирусна програма и да направят проверка за вируси или да потърсят експерт, които да им помогне.

Вижте повече във видеото:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement