След серията наводнения в края на миналата година, бедствия отново връхлетяха десетки населени места. Най-малко трима души загинаха в стихиите в неделния ден. Наводнени къщи, прекъснато електрозахранване, разрушени покриви и огради - такива са последиците от проливните дъждове и ураганните ветрове.
И този път бедствието не се размина без жертви. Мъж и 9-годишното му дете паднаха в река край Струмяни. Бащата е намерен удавен, а детето се издирва. Издирва се и жена в Петрич. Тя е разхождала кучето си край река Луда Мара и е възможно буйните води да са я погълнали.
Други двама души са в неизвестност. В ефира на bTV вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че към момента вероятно са загинали петима души.
Бедствено положение е обявено за област Смолян заради прелелите реки Черна и Бяла.
Водно бедствие има и в Бургас, където десетки къщи са наводнени. Има затворени пътища и евакуирани хора.
Наводнения и във варненските общини Провадия и Дългопол, както и в село Попово, община Болярово.
Остава в сила и бедственото положение в Берковица и Вършец, които пострадаха от ураганните ветрове в събота.
Бургаският квартал „Долно Езерово” осъмна наводнен и буквално непроходим. Няколко души бяха евакуирани. По част от улиците изобщо не може да се минава, а водата влиза директно в къщите на хората.
Диги от чували бяха натрупани, за да спират водата, защото домовете на жителите ще се наводнят повторно. Отводняването продължава в понеделник.
Общински съветник бе леко ранен от паднало дърво, хвърчащи парчета ламарина са ранили още двама души, ураганът събори електрически стълбове, светофар, както и покрива на читалището в Поморие, където са нанесени значителни материални щети.
Автобус на градския транспорт и десетки коли попаднаха във воден капан, а хората с тревога наблюдаваха покачването на нивото на водите в най-ниските части на Бургас. „За 15 минути дойде приливната вълна, за половин час водата беше до коляното”, разказа местният жител Иван Янев.
„Няма риск за хората, те са на вторите етажи на къщите, но в момента не ни стигат помпите за отводняване”, призна кметът на Бургас Димитър Николов.
Ураганният вятър, който се редуваше с дъжда, повали дървета и електрически стълбове. Поривите на вятъра направиха дори минаването по улиците опасно.
Ситуацията вечерта се нормализира, всички критични точки са под контрол, но съветът към гражданите е да стоят вкъщи.
В страната
Бедственото положение бе обявено рано сутринта и в Кърджали. Пострадали са кварталите „Устово” и „Райково”. От обласнтата управа успокоиха, че положението се нормализира.
Привечер бедствено положение бе обявено и в част от Добричка община. Затворен е пътят Добрич – „Албена" заради наводнения участък между селата Стефаново и Оброчище.
Река Поповска излезе от коритото си близо до Елхово и заля село Попово. Няма пострадали хора. Наводнени са ниските етажи на къщите, селото е без ток. „Докато ида до там, водата текна през вратата, толкова бързо дойде. Никой нищо не ни е казал, само питат как съм - ами добре съм, щом не съм удавен”, разказа Яни Моллов от село Попово.
От „Напоителни системи” - Сливен обясниха, че причината са обилните валежи, които само за ден са вдигнали нивото на язовир Жребчево с 25 см.
Десетки къщи, дворове и ниви под вода и във Варненско. Села в общините Провадия, Дългопол, Аврен и Аксаково са в бедствено положение. Около 30 къщи в ниската част на Дългопол са залети. Възрастно семейство е настанено в местното училище.
„Основната причина за наводнението са скатните води, които вследствие на обилните валежи – 73 л/кв.м, които са напълнили всички отточни дерета”, обясни Румяна Драйчева от Община Дългопол.
Хората обвиняват местната власт в закъсняла реакция. След спирането на дъжда хората започнаха да спасяват домашните си животни. Други пък се зарадваха на необичаен улов от придошлата река.
Трагичен инцидент в Русенско предизвика стихийният вятър. Дърво падна върху автомобил, при което загина 30-годишна жена. За случилото се в събота на третокласния път между селата Новград и Ценово беше съобщено в неделя. Жената е пътувала заедно със съпруга си към Бяла, където работи. Малко след изхода от Новград върху колата им се е стоварило крайпътно дърво, пречупено от бурята. Съседите на семейството от Новград са в шок.
Заради наводнен път Ришкият проход беше затворен за движение. В района на село Ивански на места върху пътното платно има и свлечена земна маса и паднали клони, а в огромните локви често засядат и автомобили. Движението от Северна към Южна България се отклоняваше през Котленския проход.
Две свлачища затрудниха движението в прохода „Предел". Тонове скална и земна маса се стовариха върху едното от платната. Най-сериозно беше засегнат участъкът в района на бившия детски лагер „Баба Цвета". Движението се пренасочваше в едната лента.