Филмът „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев е българското предложение за „Оскар“.
„Не крия, че сме притеснени. Огромна работа ни чака. Няма жури от пет души – има над 9000 гласуващи членoве в Академията. Ние трябва да направим така, че голяма част от тях да гледат филма. Това ще стане като платим на публицист, като платим допълнителни прожекции, трябва да платим реклама в големите медии, трябва да имаме много интервюта там, за да ни забележат“.
Това обясни в предаването „Тази сутрин“ режисьорът Стефан Командарев в първото си телевизионно интервю, след като стана ясно, че за трети път негов филм е предложен за „Оскар“.
„Останалите държави имат много силни кампании. Зад всичко това стои голяма организация. В Румъния има цяла държавна структура, която се занимава само с това – да промотира румънското кино по света“, добави той.
„С Кристалните Глобуси тръгваме от силни позиции. Излязоха изключително позитивни рецензии в изданията, което е стъпало – за филма се знае и се говори. Предстоят десетки фестивали. За филма ще се чува много, но трябва да се върши много работа“, подчерта Командарев.
„През 2016 година нашата кампания струваше 150 хиляди лева, но вече всичко е много по-скъпо. Ще ни помогне и Националният филмов център, но и там възможностите не са толкова големи. Ще направим кампания, ще търсим помощ от частно финансиране, спонсори, както направихме със „Съдилището“. Поне едно 200 хиляди лева трябва да съберем, за да покрием минимума“, обясни режисьорът.
„Уроците на Блага“
„Решихме филмът да е посветен на една част от нашето население, която най-тежко премина през прехода – това са българските пенсионери, нашите родители. Когато мислехме за сюжет и структура, която да държи зрителя, излязоха телефонните измами. Много се зарадвахме, когато Variety, не кой да е, определи филма като „социален трилър“. Ние имаме тези елементи. Тези 110 минути, колкото е продължителността на филма, се гледат на един дъх. Това ни беше целта“.
„Имаше много проучвания, много срещи с жертви. Успяхме с помощта на журналиста Тина Ивайлова, която имаше много материали. Имахме срещи с жертви, с полицаи. Видяхме се и с един телефонен измамник при тайни обстоятелства, но всичко това ни помогна да сме максимално автентични. Той вече се беше разкаял, изтърпял наказание, но ни изигра всички роли. В едно кафене в Русе в една стаичка изигра ролите. Така ги игра - аз му вярвах на 100%. Тези хора са много добри“, посочи режисьорът.
„Ели се върна по триумфален начин с този Кристален Глобус за най-добра женска роля. Тя ще печели още награди. Когато мина премиерата в Карлови Вари цялата зала 10 минути ръкопляскаше на Ели Скорчева – тя беше обградена от хора, които изразяваха своя възторг. Имаше смисъл от тези 30 години пауза, за да се върне по този начин“, допълни Стефан Командарев.
„Филмът има отворен край. Хората си задават въпроса какво се случва и какво ще стане. Доброто кино трябва да предизвика морално неспокойство“, каза още той.