Спор се разрази около бъдещето на единствената оцеляла до наши дни джамия във Враца. От пет години сградата функционира като природозащитен и туристически център. В същото време и Главното мюфтийство претендира в съда за собствеността върху имота.
Ески джамия е една от най-старите запазени сгради във Враца и е паметник на културата и архитектурата от национално значение. Издигната е през 18 век, но още преди Освобождението е престанала да функционира.
„Там, където минарето е паднало по независещи от човека причини, не може да се продължи дейността на тази джамия, а минаретата на тази джамия са паднали по време на земетресение още по времето на Османо-турското робство и тя още тогава е изоставена като молитвен дом”, обяснява Наташа Войкина, историк.
Оттогава джамията е използвана за какво ли не. „Била е склад, била е дори партиен офис, била е нещо между бар и дискотека”, казва Георги Антонов, Природозащитен център „Натура”.
Непосредствено преди превръщането си в природозащитен център сградата е била в окаяно състояние.
От миналата година главното мюфтийство, което се счита за правоприемник на имота по силата на опис на мюсюлманските общини от 1919 година, претендира за имота, както и за обезщетение от страна на държавата в размер на 34 хиляди лева.
За ремонта по програма „Фар” обаче са вложени 100 хиляди евро. В момента с пари на ПП „Врачански балкан” се реставрира специфичният покрив на сградата.
Предстои спорът да се решава в Окръжния съд.