Специалисти от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн ще се запознаят с историята на средновековния град Перперикон край Кърджали. Това ще стане през следващата година в рамките на проекта "Перперикон - минало и бъдеще", съобщиха от Министерството на културата.

Бенефициент е община Кърджали в партньорство с Регионалния Исторически музей в града.

Проектът е на стойност 748 203 евро и се финансира от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по Мярка 1 - "Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство". Управляващ орган по програмата е Министерството на културата.

Договорът беше подписан тази пролет, а дейностите ще се реализират до края на април 2016 г. Основната цел е да се възстанови, съхрани и популяризира археологическият комплекс Перперикон като уникална част от българското и европейското наследство.

Перперикон вече е много по-достъпен, след като на скалния връх бяха изградени алеи за туристите и специални пешеходни пътеки. Те позволяват Акрополът и дворецът-светилище да се разглеждат, без да се нанасят вреди на археологическия паметник. По новия проект "Перперикон - минало и бъдеще" ще бъдат реализирани консервационно-реставрационните работи в югозападната част на Акропола.

Предвижда се консервация, реставрация и експониране на три олтара, щерна, четири жилищни сгради, крепостната стена с два бастиона, полигоналната кула и уличната мрежа.

Сред дейностите по проекта е и организиране на семинар, в който се очаква да участват специалисти в областта на културното наследство от България, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, както и представители на институции, отговарящи за опазването на културното наследство. Проектът ще се реализира до края на април 2017 г.