Колко плащат туристите по морето за преглед при лекар, ако им се наложи? Проверка на кореспондентите на bTV в Бургас, Варна и Добрич.
Малките курортите на юг разчитат на държавната спешна медицинска помощ. А в най-големия курорт „Слънчев бряг“, където има десетки хиляди летовници, спешна помощ оказват само частните медицински центрове, която се плаща от всички.
Така, ако се наложи поставяне на гипс, трябва да платим 245 лева, а за свалянето му още 127 лева и 13 ст. Министерството на туризма обсъждат идея в медицинските пунктове по плажовете да бъдат назначавани и парамедици, които да оказват безплатна спешна помощ.
Любомира Кънчева от Хасково е в курорта „Слънчев бряг“ с цялото си семейство. 2-годишното ѝ дете вдига температура и се налага да посети педиатър. Но разбира, че в курорта няма спешен център, а частни медицински пунктове, които не работят със Здравната каса.
„Здравно осигурени сме всички, но тук това не важи. Плащаш си, и то много пари. Човек да не се разболява просто. Първичен преглед 70 лева. След няколко дена пак отивам, вече не знам колко ще ми вземат за вторичен. Аз нямам здравна книжка на малката, но имам картон с имунизациите и си го носих за всеки случай, но не ми го поискаха“, обясни Любомира Кънчева.
В „Слънчев бряг“ в повечето частни центрове дори няма обявен ценоразпис, показа нашата проверка. Ако ви се наложи първичен преглед в този пункт трябва да приготвите 185 лева. А за промивка на ухо 68 лева.
В писмена позиция здравното министерство обяви: „Здравноосигурените граждани, осъществили правото си на избор на общопрактикуващ лекар, могат да се обръщат инцидентно по повод на остро възникнало състояние и към друг лекар от лечебно заведение за първична извънболнична помощ на територията на друго населено място, различно от това, в което осъществява дейността си постоянно избраният лекар, като има право да получи необходимата му помощ.“
Министерството на туризма също има идеи.
„Разговаряла съм с министъра на здравеопазването, планираме такава среща, включително още в самото начало на мандата си му пратих писмо, с което апелирах да имаме право ние в медицинските пунктове по плажовете да наемаме и парамедици, да не са само медицински персонал“, обясни Зарица Динкова.
В центъра за Спешна медицинска помощ в Созопол не вземат пари от здравноосигурените.
21 са линейките на Спешна помощ в цялата Бургаска област, заради липса на екипи обаче, работят само 12. Д-р Хайдер Алиев от не е излизал в отпуск от четири години.
Продължаваме на север. На плажната ивица в курорта „Златни пясъци“ има четири пункта за безплатна медицинска помощ. При тежък случай, специална линейка транспортира пациенти до Варна.
"Зависи, 20-30 минути, ако няма задръстване и по-бързо стигаме до града. Пак иначе от Варна до Златни пясъци по-бързо идваме, това е в ранните часове. Но следобедните е по-трудно. Има задръстване на кръгови, на светофари", каза шофьорът на линейка Владимир Петров.
Във филиала на спешната помощ в Балчик работят 22 служители, от които само един лекар и двама фелдшери са на пълен щат.
"В момента с един фелдшер, една сестра и шофьор. Фелдшeрът и шофьорът са на адрес, а тук е само сестрата. Добре, че са колегите от болницата да осъществяват консултите и да поемат част от работата на спешния", обясни началникът на Спешна помощ-Балчик д-р Станислав Йорданов.
След 18 часа, нуждаещите се от спешна помощ могат да се обадят на телефон 112 или сами да се транспортират до спешните центрове.
По материала работиха Елеонора Дъбова, Йордан Фотев и Петромира Кирчева.