Проверка на bTV за цените за здраве в Бургаско. Резултатите показват, че курортите на юг разчитат на държавната спешна медицинска помощ, а цените за преглед на чужденци са два пъти по-скъпи отколкото за българи.
В „Слънчев бряг“ за здравето на туристите се грижат частни медицински центрове, а в повечето от тях липсва обявен ценоразпис.
„Платихме за рентген на коляното 100 лева. Мисля, че е доста скъпо. Според мен трябва да е около 50 лева“, казва руски турист.
Курортите през лятото не работят със здравната каса. Ако сте на почивка и ви се наложи първичен преглед от специалист, трябва да приготвите 185 лева. А цената на една ушна промивка е 68,45 лв.
Ако се наложи пък поставяне на гипс, летовниците трябва да заплатят 245 лева, а за свалянето му още 127,13 лв. Една инжекция урбазон при алергична реакция, например, струва 35 лв., а ако пациентът има медикамента - цената е 20 лв.
Единствената безплатна медицинска помощ по морето е в спешните центрове. 21 са линейките в цялата Бургаска област. Заради липса на екипи обаче само 12 от тях работят. Затова все по-често се налага хората използват частен транспорт.
„Няма достатъчно линейки и трябва да се изчаква, ако наистина проблемът е много спешен. Налага ни се да ползваме такси“, казва Николинка Христова.
Доктор Алиев е с 30-годишен стаж и не е излизал в отпуска повече от 4 години.
„Тук имаме една движеща се линейка и две резервни, ако се счупят. Линейките не са чисто нови и често се развалят. Предполагам, че поне за лятото би трябвало да има нови линейки“, обяснява д-р Хайдер Алиев.
Най-сериозен е недостигът на специалисти по хирургия, вътрешни болести, ортопедия и травматология.