Въпросът за крайния победител в евроизборите продължава да бъде отворен. Това е заключението на агенция "Сова Харис" от представително проучване на електоралните нагласи, финасирано със собствени средства и проведено между 8 и 13 май тази година. Според резултатите за ГЕРБ и СДС ще гласуват 34.4% от анкетираните, за БСП - 33.5% и за ДПС - 13.7%, ако европейските избори бяха днес.
Съществува паритет между двете управляващи партии. Минимален превес от 0,8% имат управляващите. Тази разлика е в рамките на допустимата статистическа грешка, така че въпросът за крайния победител продължава да бъде отворен, отбелязват от "Сова Харис". От агенцията заявяват, че загадка остава и каква избирателна активност да очакваме на евровота. Малко над 47% от гласоподавателите заявяват, че със сигурност ще гласуват и са сигурни в своя избор. Избирателните списъци включват и около 1 милион български граждани, пребиваващи в чужбина. Поради това така декларираната избирателна активност спрямо избирателните списъци ще бъде около 40%, смятат от "Сова Харис". Те припомнят, че на предишните евроизбори активността е била около 33% спрямо изборните списъци и очакват същият брой избиратели да отидат до урните и сега.
За ГЕРБ и БСП може да се каже, че ще спечелят между 5 и 7 места в Европейския парламент. ДПС най-вероятно ще се вмести в интервала между 3 и 5. А някоя от следните формации: "Воля", ВМРО, АТАКА, Демократична България и КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ при определени условия би могла да достигне до 1 мандат, заключават от агенцията.
Управляващата партия залага на позитивна кампания, като се опитва да привлече общественото внимание с примери за добри резултати от своето управление. Темата с имотите на властта не стихва, припомнят от "Сова Харис". Оставката на земеделския министър ще ѝ даде нов импулс точно във финалната фаза на надпреварата.
БСП пък залага на противопоставяне на тезите на управляващите. Изтъкват се организационните неуредици и корупцията като съпътстващи управлението и се представят като основен аргумент за належаща спешна смяна на изпълнителната власт. Социалистите обаче оставят отворен въпроса за линията, която ще следват в Европейския парламент – дали там ще работят в синхрон със системната партия от тяхното семейство, или ще налагат други, по-консервативни възгледи и политики. Тази неопределеност представлява проблем както за част от актива на партията, така и за по-широки кръгове от привържениците й.
Според данните от изследването, третата партия със сигурно присъствие в следващия Европейски парламент е ДПС. Движението залага на добрата експертиза на своите кандидати и членството си в едно от големите семейства в Европейския парламент – Либералния Алианс.
Партията на бизнесмена Веселин Марешки има реални шансове да заеме позицията на четвърта политическа сила. Явяването на тези избори на партиите от Обединени патриоти по отделно и противоборството между тях създаде тази възможност, смятат от "Сова Харис".
29,9% от анкетираните определят ГЕРБ като партията би защитавала националните интереси на България в ЕП. 21,8% виждат в тази роля БСП, а 29,2% не могат да преценят.
Наличието на толкова мощни противопоставящи се течения прави политическата ситуация турбулентна до степен на невъзможност да се направят твърди прогнози за изхода от предстоящите избори, заключват социолозите.