Социалната комисия в Народното събрание решава за новия размер на минималната заплата. Схемата за изчисление, според един от обсъжданите проекти, предвижда увеличение до 850 лв., а според друг - до 868 лв.

Депутатите правят втори опит за увеличаване на минималната работна заплата на 850 лв. от догодина. В момента социалната комисия разглежда на второ четене промените в Кодекса на труда, внесени от БСП. Те се позовават на европейска директива, която определя минималната заплата като 50% от средната за страната.

Това предложение беше отхвърлено съвсем скоро с аргумента, че ще струва н хазната един милиард лева. Това беше становището на служебния министър на финансите.

Заради нестабилната политическа среда Бюджет 2022 ще бъде удължен тази седмица и ще действа през 2023 г. до избирането на редовно правителство. Порите за увеличение на минималната заплата не са заложени в бюджетната рамка.

Ето и останалите предложения за увеличаване на минималната работна заплата. Служебното правителство предвижда от началото на януари тя да бъде увеличена със 60 лв. или да стане 770 лв.

Тристранният съвет трябва да се събере утре, за да обсъди предложението на служебното правителство. Синдикатите искат увеличение с поне 830 лв., за да може да бъде наваксана инфлацията. Най-доброто решение за тях е минималната заплата да стане 850 лв.

Работодателите обаче са категорични, че през последните години, когато инфлацията започна да расте, минималната заплата е увеличавана със същия темп.     

И още едно предложение – то идва от „Продължаваме промяната“. Според тях минималната заплата трябва да е 50% от средната за последните две тримесечия, за които има данни. Така тя  би станала 868 лв. Аргументите им са, че ако се въведе една автоматизация на повишаването на минималната заплата, въпреки политическата нестабилност в страната, доходите на хората ще бъдат актуализирани.

Вижте още аргументи за и против във видеото.