Близо 600 са жертвите на катастрофи в България през миналата година, показват данни на МВР. За 2012-та са регистрирани също 6 714 тежки пътни инциденти, при които са били ранени близо 8 200 души.
Според статистиката броят на загиналите по пътищата у нас е 102 на 1 000 000 души. Това означава, че се наблюдава значителна по ръст смъртност, която е около 2,5 пъти по-висока от тази по пътищата в редица европейски страни, като Англия, Холандия и Швеция.
В публикуван доклад на СЗО за безопасност по пътищата се настоява годините до 2020-а да бъдат с подчертано засилени мерки за предотвратяване на катастрофите с фатален край в световен мащаб. Около милион и двеста хиляди годишно са смъртните случаи в света от катастрофи, отчита организацията.
Едва в 28 страни в света има закони, които регламентират и санкционират петте основни фактора за смъртността на пътя: шофирането в пияно състояние, превишената скорост, непоставянето на колани за безопасност, отсъствието на детски седалки в колата, каране на мотори без предпазни шлемове, посочва още СЗО.
Най-висок е рискът от смърт при катастрофи в африканския регион, а най-нисък риск е отчетен на Стария континент. През 2009 г. само в рамките на ЕС статистиката калкулира загуби от катастрофи в размер на 130 млрд. евро.
В доклада на СЗО се отчита още, че ако се ограничат петте основни фактора за смърт по пътищата, по прогнозни данни до 2020 г. ще бъдат спасени около 1,9 милиона човешки живота годишно.