След като депутатите върнаха на първо четене смесеното гласуване – с машини и хартия, сега готвят още изменения на изборния кодекс между първо и второ четене.

С дългогодишният си опит в правенето на избори в Стара загора Камен Табаков се чуди защо депутатите искат да върнат и бюлетината.

„Всички знаем как протича изборът с хартиената бюлетина. Колко по-трудно и колко повече грешки се допускат при отчитането на волята на избирателите, отколкото, когато човек отиде, гласува с машина, пусне се разписката, има хартиена следа, пусне се в кутията и той си тръгва. Всичко става много по-бързо и по-лесно“, смята Камен Табаков от СИК-Стара Загора

Социалистите - вносители на проекта, не мислят да се отказват от хартията. Подкрепят ги ГЕРБ и ДПС.

„Друго е да си в секцията, друго е да застанеш пред машината и да те гледат множество вперени очи и да не знаеш как да се справиш“, казва Мая Димитрова, зам.-председател на правната комисия.

ДПС ще предложат нови машини по американски модел - сканиращи устройства и машинно броене на бюлетините, което изключва да има недействителни.

„Представете си фиша от тото - ако попълните пет вместо шест числа, машината връща фиша. Абсолютно идентично е“, обяснява Хамид Хамид, депутат от ДПС.

Демократична България“ пък настояват за преброителни центрове, където да се отчитат публично хартиените бюлетини.

„Става въпрос да се назначат, да се обучат преброителните комисии и да се осигури логистиката, казва Надежда Йорданова, депутат от „Демократична България

Идеята е тези центрове да заработят дори да има предсрочни избори.

Депутатите имат още време до 18:00 ч. във вторник, когато могат да направят своите предложения за промени в изборния кодекс.

Следващата седмица Изборният кодекс влиза в парламента.