Зърнопроизводителите очакват с 25 % по-ниски добиви. От бранша алармираха, че разходите им скачат лавинообразно и оцеляването на зърнопроизводството у нас е поставено на карта. Това обаче не означава непременно поскъпване на хляба.
Зърното все пак е борсова суровина, така че цените се определят и от международните пазари. Производителите обаче предупредиха за спад - от над 20 % в добивите, което означава, около 3 - 3, 5 милиона тона зърно.
„Очакваме добивите, сравнени с миналата година, да бъдат около 15-20 % по-ниски. При рапицата положението е по-трагично, тъй като в цялата наша област и в цялата страна есента пак поради сушата не можаха да поникнат и бяха разорани и засети с други култури”, обяснява Динко Жеков обработва над 20 хиляди дка в Ямболско, засети основно с пшеница.
Очаква ни лоша реколта с повече разходи, предупредиха и от Националната асоциация на зърнопроизводителите. От 2007-а досега производствените разходи са нараснали два пъти. Причините - скъпи горива, торове и препарати.
При среден добив на пшеница около 400-410 кг през миналата година, тази година се очаква добив от около 340-350 кг, или с около 600 000 т по-малко производство, каза зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов.
Поскъпването на суровината обаче не означава непременно по-солени цени на хляба. Радослав Христов обаче отбеляза, че средната цена на насъщния в Европа е едно евро, докато в България е 40 цента.
От Съюза на мелничарите признаха, че напрежение се усеща по цялата производствена верига. Евентуално поскъпване на хляба ще има здравословен ефект върху бизнеса, обясни Савина Влахова.
„Но това няма да стане, защото някой го е пожелал, а това ще бъде обективен процес във времето. Заетите в този бранш как ще посрещат разходите си, ако техните доходи не растат”, каза Влахова.
А зърнопроизводителите отново призоваха за диалог с управляващите и напомниха обещанието - за безакцизно гориво, което чакат още от края на миналата година.
Производителят Кръстю Ефтимов обясни, че ако доставчиците не вдигнат цените, засега няма основание за вдигане на цените на хляба. Ефтимов прогнозира, че поскъпването може да е в рамите на 10-15%.