На фона на разрива между партньорите, в пленарната зала това доведе и до конкретни решения и старт на процедурата за кадрови промени на определени властови позиции.
Че темата в зала ще е смяната на ръководствата на регулаторите стана ясно още преди старта на пленарния ден.
„Предложението моето и на ГЕРБ е да си остане Митко Радев. Ние няма да подкрепим никакво друго предложение. И сега искат и регулаторите. Те назначават само техните хора“, каза Бойко Борисов.
ПП не влязоха в зала, свалиха кворума и в тяхно отсъствие за по-малко от час бяха създадени предпоставките за смяна на шефовете на БНБ, сметната палата и здравната каса.
„ГЕРБ бързат с правила и смяна на регулатори. ПП защо ги няма? Ако бяха в зала тези неща нямаше да минат. Или са малоумни или гледаме как коалиционните партньори си помагат“, каза Тошко Йорданов от ИТН.
„Цяла парламентарна група от управляващите ги няма. Бойкотират управлението. Борисов, вашите коалиционни партньори ги няма. Кой управлява държавата?“, попита социалистът Георги Свиленски.
Отговорът защо ПП и ДБ ги няма дойде от кулоарите. Заради внезапното вкарване на трите регулатора в дневния ред.
„Нашата уговорка всички регулатори да има хора кандидати с безупречна репутация, тази уговорка беше нарушена. Ако някой си мисли, че това ще бъде цената всички регулатори да бъдат заменени хората с това скрито мнозинство на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Няма как да дадем контролите на това мнозинство“, каза Кирил Петков.
Стартът на процедурата за регулаторите беше последван от изслушване на правосъдния министър. Отново в отсъствието на ПП и ДБ, което провокира реакции.
Атанас Славов обясни, че е имало проблем от битов характер при смяната на властта в прокуратурата. „Получих обаждане от г-н Сарафов за да му осигуря достъп до помещенията на главна прокуратура, където г-н Гешев още се е намирал“, каза той.
Министърът допълни, че няма да предлага кандидат за главен прокурор сега, защото и ВСС е с изтекъл мандат. Той ще сезира Върховния съд за законността на избора на Сарафов.