Националната хидрометеорологична служба е пред протест. Причината – недостиг на средства и след допълнително отпуснатите от кабинета 15 милиона лева за институтите към БАН. Може ли да се стигне до ефективна стачка и спиране на прогнозите за времето?
В Центъра за прогнози в Националния институт по метеорология и хидрология денонощно работят дежурните синоптици, от които научаваме какво ще е времето. Работата им пряко е свързана с националната сигурност и всички сектори на икономиката в страната. Недостигът на средства обаче пречи те да си изпълняват задълженията.
Зад всяка прогноза за времето стои трудът на десетки.„Много хора наблюдатели, които на всеки 3 часа правят измерванията – работят на минимална работна заплата. Колектив от учени, който намалява все повече. 8 човека синоптици, които се въртим на смени, 12-часови смени”, обясни Анастасия Стойчева, ръководител на сектор "Метеорологични прогнози" в НИМХ при БАН.
Близо 64% от работещите в Института по метеорология и хидрология са на минимална заплата. Основната за специалистите с висше образование пък е 575 лв. Въпреки отпуснатите допълнително 15 милиона лева за БАН, при разпределянето им между институтите се оказва, че само 5% се дават за оперативните дейности.
„Цялото объркано нещо е в това, че финансирането е само за научна дейност. Нашите учени са само 82 броя срещу 1200 човека, които не работят, те нямат статут на учени, те са оперативни работници”, каза Милена Миленкова, директор "Финансова, стопанска и административна дейност".
Така в бюджета на института не достигат над 1 милион и 100 хиляди лева за плащане на нощен и извънреден труд, охрана, поддръжка на метеопарковете, ръководство на оперативната дейност, застраховки и транспорт до обсерваториите, които са извън населените места. В Общото събрание на БАН, одобрило разпределението на парите, знаят за проблема.„Хората от НИМХ досега стискаха зъби и не издържат повече, чест им прави. В никакъв случай не ги упреквам само, че толкова пари дава държавата за БАН”, отбеляза проф. Никола Малиновски, председател на Финансово-икономическата комисия към ОС на БАН.
12% по-висок бюджет има тази година Институтът по метеорология и хидрология, при други повишението е до 25 на сто. Парите са разпределени след съгласуване на критерии с Министерството на образованието, обясниха от академията.