Синдикатите в образованието имат пет искания към държавата и заплашват с национална стачка.

Преподавателите настояват заплатите им да са 125% от средната работна заплата. Увеличението е заложено в бюджета за 2023-та, синдикатите обаче остават в протестна готовност. Защо?

Детелина Божкова преподава от 22 години. Заплащането не стимулира усилията, които се полагат, казва учителят по английски език.

„Изключително трудно и натоварващо. От седем и половина сутринта в час… до един часа следобед. Едва си покриваме нуждите. Човек, когато има и семейство, нещата излизат извън контрол“, обяснява Детелина Божкова, учител по английски език в ОУ „Драган Манчов“ - Пловдив

Синдикатите настояват още за постоянни трудови договори за образователни медиатори и заплата 85% от учителската, както и разходите за образование да останат 4,5 % от БВП, а в дългосрочен план – 6%.

„Надяваме се не само парите за учителски заплати, а като цяло парите за образование да бъдат повече. И настояваме категорично за 125% заплати над средна брутна заплата за страната“, категоричен е д-р Юлиян Петров от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“

Според разчетите на „Бюджет 2023“ увеличението за учителите е предвидено, както и ръст на заплатите на асистентите в университетите.

„Наистина е поставен диалог с Министерство на финансите по тези отделни пера, свързани с определени увеличения - на студентски стипендии, докторантски стипендии, студентски общежития и т.н.“, каза проф. Галин Цоков, новият министър на образованието и науката.

Това са думи, нека го видим черно на бяло, контрират от синдикатите. Те настояват и за подобряване на материалната база, за което по техни сметки са нужни 200 млн. лв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement