Синдикатите в образованието имат пет искания към държавата и заплашват с национална стачка.
Преподавателите настояват заплатите им да са 125% от средната работна заплата. Увеличението е заложено в бюджета за 2023-та, синдикатите обаче остават в протестна готовност. Защо?
Детелина Божкова преподава от 22 години. Заплащането не стимулира усилията, които се полагат, казва учителят по английски език.
„Изключително трудно и натоварващо. От седем и половина сутринта в час… до един часа следобед. Едва си покриваме нуждите. Човек, когато има и семейство, нещата излизат извън контрол“, обяснява Детелина Божкова, учител по английски език в ОУ „Драган Манчов“ - Пловдив
Синдикатите настояват още за постоянни трудови договори за образователни медиатори и заплата 85% от учителската, както и разходите за образование да останат 4,5 % от БВП, а в дългосрочен план – 6%.
„Надяваме се не само парите за учителски заплати, а като цяло парите за образование да бъдат повече. И настояваме категорично за 125% заплати над средна брутна заплата за страната“, категоричен е д-р Юлиян Петров от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“
Според разчетите на „Бюджет 2023“ увеличението за учителите е предвидено, както и ръст на заплатите на асистентите в университетите.
„Наистина е поставен диалог с Министерство на финансите по тези отделни пера, свързани с определени увеличения - на студентски стипендии, докторантски стипендии, студентски общежития и т.н.“, каза проф. Галин Цоков, новият министър на образованието и науката.
Това са думи, нека го видим черно на бяло, контрират от синдикатите. Те настояват и за подобряване на материалната база, за което по техни сметки са нужни 200 млн. лв.