Незаконният хоспис, в който вчера пламна пожар, а един човек загина, е бил пред затваряне. Това каза пред bTV синът на собственичката на пансиона.

Самата тя беше задържана за 24 часа, а днес е освободена. 

Георги Георгиев и майка му са местни и познати на хората в Банкя. Мъжът твърди, че пансионът е работил от няколко месеца, но плановете били скоро да затвори.

„Беше затворен даже, изчакваха да вземат два-три човека, които хората да си ги приберат. Няма лиценз, както 90% от такива домове за възрастни хора, защото лицензът е неизпълним просто и затова се отказа майка ми да се занимава с това нещо. Сграда, която е построена, вече не може да изпълни изискванията“, каза Георги Георгиев, синът на собственичката на хосписа.

 

Собствениците на хосписа са наематели в сградата, която е паметник на културата и е частна собственост. По данни на Агенцията за качеството на социалните услуги през юни тук са живеели 11 души.

„Не мога да ви кажа нищо относно наема и документирта. Просто нелеп инцидент. Съжаляваме за човека, че така се случи, но това е, нищо не можем да променим“, заяви още Георгиев.  

Че домът няма лиценз, става ясно преди около месец и половина след извършена проверка от Агенцията за качеството на социалните услуги. Преписката по случая е предана от прокуратурата в МВР преди две седмици.

Този въпрос за затварянето на подобна институция не е въпрос към МВР, а е към други институции и други министерства“, обясни вътрешният министър Калин Стоянов.

От Агенцията за качество на социалните услуги обясняват, че дейността им се ограничава до сигнализиране до институциите:

„От АКСУ веднага са сигнализирали всички компетентни органи, включително МВР и Прокуратурата,за нелегалната дейност на обекта, който не е социална услуга по смисъла на закона. Съгласно нормативните разпоредби Агенцията няма правомощия да спира дейността на фирми, които работят без лиценз.“

От общината в Банкя казват, че са разбрали за незаконния хоспис едва след нещастния случай.

„Законът не изисква за съжаление местната власт да бъде уведомявана при разкриването на такива домове на територията на дадената община, в случая на района ние можеше да вземем отношение по този въпрос, начинът на ползване на сградата по ЗУД. Щяхме да намерим начин, когато има нерегламентирана дейност.

След престой в ареста собственичката беше освободена, а огледите в сградата продължиха и днес.

Заместник социалният министър Лазар Лазаров заяви, че няма нито един, който да не е виновен. Той добави, че всички органи са сезирани.

Други подобни трагични инциденти през годините

Пожарът в нелегалния хоспис в Банкя е предшестван и от други трагични инциденти в здравни и социални заведения през изминалите години. Ето част от тях:

 

През октомври миналата година пожар в държавната психиатрична болница в Ловеч отне живота на един пациент. Тогава пациентът беше вързан и заключен в стаята. Подобен случай имаше само преди седмица и във Варна.

През юни 2023 г. 90-годишна жена загина при пожар в хоспис за възрастни хора. Причината - късо съединение в електрически дюшек, който е използвала в този момент.

Година по-рано - в средата на 2022 г., пожар в дома за възрастни хора „Св. Георги“ във Варна. Загинаха четирима души. Беше установено, че заведението работи без необходимия лиценз.

В ранните часове на 11 юли 2021 г. пламъци обхванаха друга сграда на същия дом – „Св. Георги“, който се намира в курортен комплекс „Чайка“ до Варна. На място тогава загина 89-годишен мъж, а други 8 души бяха настанени в болница. По-късно трима от тях починаха.

Привечер на 22 ноември 2021 г. пожар възникна и в дом за стари хора във варненското село Рояк. При този инцидент загинаха общо 9 от обитателите на дома.