Специално от Врана - Симеон Сакскобургготски за Тройната коалиция, ситуацията с КТБ и завета на Борис Трети – "Винаги с Европа, никога против Русия". Вижте интервюто на Светослав Иванов с бившия премиер на страната в "120 минути"!
- Споменахте тройната коалиция - тази конфигурация от три партии, каквато в момента явно не може да се постигне, поне все още. Как беше постигнат с господин Станишев и господин Доган?
- И тримата усещахме, че колкото по-широко е ветрилото, толкоз по-добри са нашите възможности и за НАТО и за Европейския съюз.
- Като гледате преговорите между партиите сега и се върнете тогава при преговорите ви, в които и вие сте участвали, можете ли да кажете, че вашите преговори бяха сложни тогава?
- Разбира се, че бяха сложни, защото винаги една коалиция, тъкмо едно упражнение, да се намери общата, как да кажа, цел или интерес.
- Налагаше ли се да правите компромиси с вашите желания, като участник в управлението на страната в рамките на тази тройна коалиция, за да постигнете консенсус с другите двама представители?
- Ами аз мисля, че това е постоянно упражнение в една коалиция, и думата компромис по никой начин не е нещо, което да е грозно или некоректно. Напротив, компромисът е да се намери една обща посока или въобще начин, по който да може да се постигне целта, за която е сформирана самата коалиция.
- А каква е вашата равносметка за години, в които НДСВ беше фактор в българския политически живот?
- О, аз предпочитам други да се произнесат и виждам, че все повече хора признават, че са постигнати не малко цели.
- Имате ли отношение към нейното настояще, като партийно формирование ли нейното бъдеще?
- Не, понеже аз 2009 г. намерих, че коректното беше да си подам оставката и от тогава също моите виждания, че веднъж като си подаде оставката човек, не бива да управлява, някакси, в сянката или друго, а напротив да остави на по-нови поколения или друго, да предаде щафетата.
- Превърна ли се патриотизмът в политически капитал?
- Вижте, за мен, политизиран патриотизъм, не е патриотизъм, точка.
- Банковата криза, също е тема на коментар в сайта ви. Криза на доверието или криза в законността е всъщност това, което се случва с една българска банка в момента? Например друг цитат от вас: „Ситуацията е оставена да бъде решена за след изборите, а това е финансов въпрос, за който законът е предвидил конкретни действия.”
- Да, ами така е и в други страни също. Аз винаги се оглеждам да видя примери къде са се случвали аналогични ситуации.
- Кое ви притеснява в тази ситуация около КТБ?
- Винаги е жалко, че една банка изпитва такива проблеми, защото това се отразява в международните медии и много често от прибързване може би се обобщава вече как ли не самата страна е във финансов колапс. Трябва всички да се стараем подобни неща да се коригират или въобще да се изправят.
- Къде виждате причината за разделението сред политиците в момента и жаждата за власт върви ли с жаждата за пари?
- Е, това са вече, извинявайте, че го казвам, малко клишета. Не е необходимо да се гледа на политиците по този начин, повярвайте ми. И може би това е тъкмо пък, което отблъсква хората, защото си мислят, аз мисля, че има много хора, които си работят по един съвсем честен, коректен начин в полза на страната, защото ако нямаше политици кой щеше да управлява.
- Отново цитат от вашия баща: „Винаги с Германия, никога против Русия!”. Днес тази формула изглежда почти невъзможна. България сякаш трябва да лавира и между Русия, и между Европейския съюз. Как се случва това?
- Аз гледам на всеки цитат с предпазливост. Мисля, че винаги с Европа е било осъвремененото от винаги с Германия. И никога против Русия мисля, че чиста логика и съвсем нормално, имайки предвид връзките, които сме имали, които имаме, и дори бих казал дадени аналогии с Русия.
- А това възможно ли е в тази ситуация на все по-голямо противопоставяне?
- Естествено... Това е периодично. Не бива да се хванем за това и просто да се вторачим, че сега има напрежение между двата „блока” да ги наречем или икономически санкции, които, между другото, са по-болезнени за Европа, отколкото за Русия, но това е просто едно лично мнение.
- В този смисъл, нашата позиция, от една страна ни наричат троянски кон на Русия в Европейския съюз, от друга страна отново от Русия, чухте например квалификациите на различни руски политици от седмицата...
- Това трябва да се остави просто като анекдот. Темата за троянския кон, той е такъв, такова клише бих казал, че не заслужава въобще да се обърне внимание. За нас е интересно е воденето на една политика, която да е в полза на България и ще си намерим пътя, но едното не изключва другото. Там съм твърдо убеден, че добрите отношения и с Русия, и с Европейския съюз, не се самоизключват.