Мърсен въздух в различни градове на страната.

Независимите граждански станции отчетоха най-високи нива на фини прахови частици във Видин – 172 микрограма на кубичен метър. Близо три пъти над допустимите 50 микрограма на кубичен метър бяха отчетени в Стара Загора и Пазарджик. Високи нива на замърсяване имаше още в Пловдив и Търговище.

Снимка: btvnovinite.bg

На обратния полюс – с най-чист въздух днес можеха да се похвалят във Варна, където фините прахови частици бяха само 23 микрограма на кубичен метър, а в Благоеврад, в Разград и в Смолян – отчетоха рекордните едва 12 микрограма.

Снимка: btvnovinite.bg

Силно беше замърсен днес въздухът в Русе, където темата е чувствителна от години. Източници на вредни вещества са, както предприятията, така и печките на твърдо гориво, но и нерегламентираното изгаряне на отпадъци. 

За жителите на Русе твърдото гориво е най-евтиният вариант за отопление. Макар да знаят, че замърсяват въздуха, твърдят, че нямат избор.

„И аз допреди пет години се отоплявах на въглища и пушеше моят комин. Не страдат градовете от миризми, а страдат от липса на кислород във въздуха”, казва Георги Йорданов.

„Аз се отоплявам на пелети, но за момента това е положението. Няма парно тук”, споделя Илиян Несторов.

Парно в града има, но инсталирането му не е по джоба на всекиго.

„Когато се пооправят доходите в България, тия неща ще изчезнат, както изчезнаха Москвичите, Трабантите и т.н.”, казва Йордан Йорданов.

Екоинспекцията отчита повишение на праховите частици от началото на месеца, но не всеки ден: „Най-голямото превишение е от порядъка на 120 микрограма на кубичен метър, при норма 50. Останалите превишения са от порядъка на 70-80 микрограма на кубичен метър за даден ден”, казва инж. Любомир Атанасов, директор на РИОСВ-Русе.

Според експерти картината в Русе не е по-различна от останалите големи градове, които имат проблем с въздуха.