Подаденият от лидера на БСП в прокуратурата сигнал за назначени от бившия вътрешен министър незаконни СРС-та  звучи достоверно и професионално. В противен случай, ако беше пълен само със сензации, нямаше да назначим проверка, каза пред bTV зам.-главният прокурор Борислав Сарафов. 

По думите му работещите по случая 13 обвинители са разпитали над 15 души, сред които и самите Цветан Цветанов и Сергей Станишев. Сред далите показания до момента са и настоящи и бивши директори на спецслужбата СДОТО. Главният секретар на МВР Калин Георгиев обаче все още не е отговарял на въпроси по проверявания сигнал.

„Иззет е автомобил за негласно проследяване от МВР, който вече е в прокуратурата. Правим задълбочена проверка – предстои експертно изследване на наличната техника, експерти трябва да кажат дали е имало нерегламентирано подслушване с тази техника”, каза още Сарафов, повтаряйки донякъде изнесената по-рано информация по темата от главния прокурор Сотир Цацаров.

ДКЕВР – „регистратор, а не регулатор”

В коментар на тема номер 1 от деня – образуваните 5 наказателни производства срещу НЕК, длъжностни лица от МИЕТ и ДКЕВР, Борислав Сарафов заяви, че енергийният регулатор в последните години се държал повече като регистратор, отколкото като регулатор на процесите в сектора.

„Създава се впечатление за пасивност и безкритично приемане на исканията от страна на ЕРП-тата. Регулаторът е одобрявал с лека ръка исканията за по-високи цени за производство и пренос на електроенергия – това е правено с умисъл, в ущърб на българските граждани”, посочи още заместникът на Цацаров.

Според магистрата продължилата около месец и половина проверка в сектора е разкрила „многомилионни” загуби за държавата. Точният размер на сумата ще е предмет на експертен анализ, който тепърва ще бъде назначен.