НЕК е плащала за излишна електроенергия, а ДКЕВР е действала като неефективен регулатор. Това установи прокурорска проверка. Във връзка с нарушенията са образувани 5 наказателни производства.
Четири от делата са срещу неизвестен извършител, но от прокуратурата посочиха, че няма да се поколебаят в момента, в който установят виновните длъжностни лица, да им се повдигнат обвинения.
„ВКП ще образува досъдебно производство срещу НЕК. През последните 10 години компанията е изкупувала излишна електроенергия, което е довело до непрекъснати загуби за държавата”, заяви зам.-градският прокурор Божидар Джамбазов.
„Налице са действия от страна на представители на НЕК за договаряне на неблагоприятни клаузи и дори след влизането на страната в ЕС договорите на компанията не могат да се прекратят и България ще продължава да търпи негативи”, обясни обвинителят.
Според прокуратурата от сключването на договорите с Мариците досега токът е поскъпнал с 25 процента. Такава прогноза е направена през 2000 г. пред МС, но въпреки това НЕК не предприема никакви мерки. НЕК се задължава да изкупува 100 процента от произведения ток. Още тогава си е личало, че България не може нито да го потреби нито да го продаде.
Редица пропуски и в ДКЕВР установи проверката на прокуратурата, съобщи заместник-главният прокурор Камен Михов. Тя започна на 12 февруари, месец по-късно - и в НЕК, а на 26 февруари - и в електроразпределителните дружества.
ДКЕВР не е съставила актове за нарушения на ЕРП за това, че на са отчитали тока на всеки 30 дни. Не е упражнен и адекватен контрол върху разходите, които дружествата са декларирали.
Комисията на практика е одобрявала по-високите разходи. Занижен е бил и контролът за разходите от страна на ЕРП. Недостатъчен е бил контролът по качеството на енергията. Няма механизъм за контрол на жалбите на хората. От над 4000 жалби срещу ЧЕЗ са разгледани само малко над 1000.
Все още няма съставен нито един акт за нарушение от страна на ДКЕВР срещу ЕРП въпреки препоръките на прокуратурата, каза още Михов. По думите му комисията действа като неефективен регулаторен орган.
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) не се е възползвало от механизмите, с които разполага, и е налице престъпление по отношение упражняването на контрол от страна на държавата като акционер в дружествата на ЧЕЗ. Това е констатирала проверката на прокуратурата.
Прави впечатление, че през 2011 и 2012 година и двете дружества имат неразпределена печалба. В ЧЕЗ – Разпределение ЕАД тя е над 3 милиона лева, а за 2012 г. – над 5 милиона лева.
ЧЕЗ е сключила договор за предоставяне на услуги с възнаграждение малко над 464 милиона лева; договор за общи условия - 340 милиона лева и договор за избор на доставчици - 9,9 милиона лева. Според проверката тези договори са се отразили на цената на електроенергията.
От 143 договора, които са сключени за обществени поръчки, за проверка на случаен принцип са били избрани няколко. Установено е, че има опити за заобикаляне на Закона за обществените поръчки. Нанесените от компанията щети са в размер на 400 млн. лв.
В хода на проверката на EVN прокуратурата не е установила данни за нарушения. При дружеството Енерго-Про има данни за нарушаване на Закона за обществените поръчки, но всички обществени поръчки са сключени след съгласуване с ДКЕВР.