След средата на следващата година сметките за ток ще зависят и от цената на енергията на борсата. Доколко това ще ги оскъпи, ще зависи от подхода, който Министерството на енергетиката ще избере.

Обмислят се два варианта за либерализация. Единият – пълното освобождаване на цените да стане за 3 години, като през 2020 г. на пазарен принцип ще се определя 30% от цената за бита.

При втория вариант процесът ще продължи 5 години и стъпките ще са по-плавни – с по 20 процента.

В момента последната дума за цената на тока е на Комисията за енергийно регулиране. Предстоящото освобождаването на цените става под натиска на Брюксел.

„Борсата звучи много съвременно, дето се казва в наша изгода – да търсим най-добрия доставчик, но дали ще е така, не мога да кажа. Би трябвало да можем да избираме между няколко търговеца и естествено ще изберем най-коректния с най-добри условия с най-ниска цена, но съмнявам се, че това ще се получи”.

Големият въпрос е накъде ще тръгнат цените.

„Една част ще се обвърже с борсовата котировка, което означава, че дори да има поскъпване на цената, то ще е в рамките на поносимото – не вярвам да става въпрос за повече от 5-10 процента. Трябва да имаме предвид, че има периоди, в които цената на борсата е ниска, когато има свръх предлагане – това са месеците от април до октомври”, заяви Мартин Владимиров, от ЦИД.

„Не бива да обясняваме на хората как ще последва нещо драматично. България е една от последните държави членки на ЕС, която не е либерализирала своя пазар”, обясни преди време енергийният министър Теменужка Петкова.

Съветът на експертите е при избор на доставчик да се насочваме към по-големия. Той ще има повече възможности да балансира цените и те да не играят.

„Давам примери – Иванови заминават в отпуск и изключват своите прибори, остават на стенд бай. Петрови се връщат обаче включват своите прибори, така че има балансиране.

Това е един преходен период, в който никой не може да гарантира, че цената ще е по-малка”, коментира Атанас Тасев, енергиен експерт.

До средата на следващата година държавата ще трябва да изработи и механизъм за подкрепа на енергийно бедните.