Около 80% от фирмите у нас вече са се върнали към нормалната си работа, съобщиха за bTV от Министерството на икономиката.
15% все още не функционират. Не е ясно дали причината за това е фалит или пък забрани, въведени с извънредното положение, които продължават да важат за тях.
Ставката на данъка ще падне на 9 на сто. Но за сметка на това с 31% ще скочат минималните осигурителни прагове.
Ресторантьорите трескаво изчисляват дали новата ситуация изобщо е по-изгодна за тях.
През почивните дни отваря и едно от заведенията на крайбрежната алея в Созопол. Ресторантът работи целогодишно и през почивния ден е пълно с клиенти.
Собственикът, който е с увредено зрение, е и барман.
„Целогодишно осигурявам двама души, като им поемам, не както е по закон 60:40 осигуровките, а 100%. И много колеги и го правят. Това е неписано правило, защото имаме липса на кадри“, обясни Милен Петров.
За длъжностите, за които прага сега е 610 лв., се предвижда да скочи на 800 лв. Това обаче не означава, че и заплатата ще стане толкова, тъй като в нашето законодателството няма знак за равенство между двете – т.е. възможно е заплатата да остане 610 лв., но да се начисляват осигуровки като за 800 лв.
Тогава чистото възнаграждение на работника ще падне с 25 лева, ако, разбира се, това са реалните доходи, а не се укриват.
Управителят на счетоводна кантора Станислав Терзиев смята, че минусите ще са повече предвид факта, че осигурителната тежест не е малка.
А докторът по икономика Стоян Шаламанов уточни, че сивият сектор ще се задълбочи.
„В тези кризисни моменти да се увеличава минимален осигурителен праг - никакъв резултат не може да се очаква. Бизнесът в този сектор е свикнал по свия начин да си оправя нещата“, изтъкна той.
Очакват се редица предложения за редакция на идеите преди да бъдат окончателно гласувани от депутатите.