Академик Стефан Воденичаров да е новият министър на образованието, науката и младежта, предложи премиерът Бойко Борисов на заседанието на МС в сряда. Досега той ръководеше Българска академия на науките, начело на която застана в края на миналата година.

Кандидатурата на Воденичаров, който е експерт по ядрена енергетика и боеприпаси, премиерът оцени като „добра” и според него дори опозицията в парламента би я приела.

„Проф. Воденичаров безспорно е добър учен, неслучайно избран за председател на Българската академия на науката. Убеден съм, че благодарение на тази кандидатура, развитието на изследователската дейност, както и тясното сътрудничество между академията и МОМН, ще се осъществяват по-добре”, каза министър-председателят.

Воденичаров трябва да попълни дупката в образователното министерство, след като Сергей Игнатов бе освободен заради „откритите нередности” във ФНИ. Във вторник премиерът разясни, че уволнението дошло, след като досегашният министър не се вслушал в думите му, когато говорел за корупция, която трябвало да се изкорени от фонда и не направил необходимите промени.

В коментар днес Борисов окачестви Игнатов като добър министър, който направил много неща, но по отношение на ФНИ се забавил, спорил с него и с доклада на инспектората и затова се наложило да се разделят.

„За мен винаги е виновен този, който е там, за да контролира и организира дейността. Разбира се, и закона, и поправки в него трябва да се направят, защото прекият контрол не е негов, но след като по негово предложение се назначават отговорните хора в борда като председател на борда, като изпълнителен директор – можеше да отреагира още в началото на месец януари. Не го направи – това е причината да се разделя с него”, каза министър-председателят.

Кой е новият министър?

Академик Стефан Воденичаров е на 68 години, а от 1969-а работи в Института по металознание на БАН. Негов директор е от 2007 година. На 3 декември миналата година акад. Воденичаров беше избран с тайно гласуване за председател на Българската академия на науките.

Ученият е автор на повече от 70 патента, участва като експерт в наши и международни организации. Оглавяваният от него Институт по металознание, съоръжения и технологии е един от най-развиващите се в академията. Там се работи по авангардни проекти в областта на металите, транспорта, националната сигурност и отбраната на страната. Институтът беше едно от научните звена, които президентът Плевнелиев посети през миналия октомври.

Академик Воденичаров беше посочен от митрополит Кирил за представител на миряните от Софийска митрополия на предстоящите избори за патриарх, но кандидатурата му не беше одобрена.

Останалите свободни ръководни места

Зам.-министър Дамянова, която бе обявена за нов министър заради "допусната неточност", снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Объркване по време на правителственото заседание първоначално изпрати на поста министър на образованието неговия заместник Милена Дамянова. По-късно обаче от пресцентъра на кабинета уточниха, че за мястото ще бъде предложен акад. Воденичаров.

Дамянова остава заместник-министър с ресор „Средно образование”. Според премиера тя трябва „да се справи добре” и да „доизкара” закона за средното образование, който е в парламента, в оставащите месеци преди изборите.

Ръководството на ФНИ също трябва да бъде обновено. Пръв там подаде оставка в началото на седмицата неговият управител проф. Христо Петров.

По-рано днес пък стана ясно, че вчера Изпълнителният съвет на фонда е приел оставката на проф. Рангел Гюров като председател на съвета. Именно за неговата оставка във вторник Борисов обяви, че се „надява” да бъде депозирана. До късно вчера обаче от фонда не потвърждаваха това да се е случило.

Още не е ясно и кой ще заеме поста на Ангел Семерджиев начело на ДКЕВР. Вероятно наследникът му ще стане известен следващата сряда. Длъжността временно ще се изпълнява от Андон Роков - член на комисията.