Осем браншови организации на хотелиери и ресторантьори апелират за среща с премиера заради пълната забрана за тютюнопушене в закрити обществени места, която се очаква да влезе в сила от 1 юни. Искането идва десетина дни след като Стефан Константинов, който бе ревностен защитник на забраната, напусна поста министър на здравеопазването.

Бизнесмените посочват, че очакват още по-голямо свиване на оборотите, фалит на заведения и увеличаване на безработицата. В отворено писмо до председателя на парламента и премиера организациите апелират за среща, на която да представят тяхната позиция и предложения за преодоляване на „комплицираната ситуация”.

От 1 юни забраната за тютюнев дим ще обхване всички обществени места и ще можем да си пушим само у дома или на улицата. Въвеждането на забраната беше отлагано веднъж по искане на ресторантьорите. През 2010 година парламентът либерализира режима и разреши пушенето на закрито, но на обособени за това места, като даде възможност малките кафенета сами да избират дали клиентите им да пушат или не.

Стефан Константинов отстояваше необходимостта от пълната забрана с аргумента, че е важна стъпка за превенцията на редица заболявания, която ще спести много пари за лечението им. И бе покрепен от пациенти, онколози и кардиолози.

С отстраняването му от поста се появиха опасения, че може да има ново отлагане на забраната. Новият министър Десислава Атанасова обаче се обяви „за” пълната забрана, въпреки че самата тя е пушач.

Премиерът Борисов веднъж вече отхвърли доводите на собствениците на ресторанти и кафенета, като напомни за гратисния период, през който действа частичната мярка за разделяне на местата за пушачи и непушачи. Според премиера тенденциите "от Америка през Бразилия до Европа" са такива, че все повече пушенето е било приемано за признак на лошо възпитание и неуважение към околните.

Премиерът дори призова депутатите да подкрепят проектозакона от 1 юни, защото  "и децата го заслужават".

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация обаче посочват, че собствениците на заведения са инвестирали около 50 млн. евро, за да приведат обектите си в съответствие със сегашните изисквания. А имали и обещание на администрацията за запазване на настоящата регулация до 2014 г.

Браншовите организации посочват, че в момента пълна забрана за тютюнопушене има само в седем европейски държави. След въвеждането й оборотите на заведенията в Испания са се свили с 20 на сто, в Гърция с 30 на сто, а в Белгия за шест месеца са затворили 2 000 заведения.

Поради негативните последици върху бранша пълната забрана в Хърватия е била отменена по-малко от година след въвеждането й, същото се случило и в Дания и Гърция.