Държавното обвинение започва проверка за евентуално неправомерно използване на шпионския софтуер "Пегас" от български държавни структури и служби.
Софийската градска прокуратура ще проучи имало ли е нерегламентирано подслушване и следене на българските граждани.
Изискана е информация от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства дали е прилаган в държавни структури този софтуер на израелската технологична компания NGO Group Pegasus, както и извършвана ли е проверка на процедурите за използване и прилагане на специални разузнавателни средства по отношение на конкретни граждани, които включват същия продукт.
Подобна информация е изискана от ДАНС, ДАТО и други.
Проверката трябва да изясни дали е продаван и предоставян у нас този софтуер и къде е използван.
„Няма данни в ДАНС днес този софтуер да се използва от която и да е българска институция. Този казус го чувахме още през лятото, странно защо сега се сезира прокуратурата“, коментира премиерът Кирил Петков.
За софтуера „Пегас“ стана известно след разследване на консорциум от журналисти, което установи, че посредством израелската разработка са подслушвани редица дипломати, държавници и политици от цял свят. Разкритията са на международен екип журналисти, сред които „Вашингтон пост“, британският „Гардиън“ и германските „Зюддойче Цайтунг“ и Ве Те Ре, както и редица НПО-та.
В хода на разследването беше установен списък с над 50 000 телефонни номера, които са били шпионирани през последните пет години. Сред тях се оказаха и френският президент Еманюел Макрон, както и президентът на Европейския съвет Шарл Мишел.
По-късно Израел създаде комисия, която да разследва дали полицията незаконно е подслушвала общественици и журналисти.
В случая се появи и българска среда – оказа се, че израелската компания има офис у нас. Тогава нямаше данни софтуерът да е използван у нас.