Ново международно разследване разкрива как тайни служби по света шпионират журналисти, политици и граждански активисти. За целта е използвана специалната софтуерна програма „Пегас“, която би трябвало да се използва за проследяване на терористи и криминални групи.

Разкритията са на международен екип журналисти, сред които са американският „Вашингтон пост“, британският „Гардиън“ и германските „Зюддойче Цайтунг“ и Ве де ре, както и неправителствени организации.

Установен е списък от над 50 000 телефонни номера, шпионирани през последните пет години. Сред тях са телефоните на активисти, юристи, дипломати, политици и дори 13 политически лидери, както и повече от 180 журналисти.

В списъка са номерата на репортери и редактори от големи издания като „Файненшъл таймс“, френското издание „Монд“, Си Ен Ен, „Агенция Франспрес“, както и на журналисти от Унгария, Мексико и Азербайджан.

Какво представлява „Пегас“?

Програмата е разработена от израелска корпорация на име „NSO Груп“. Софтуерът се използва предимно за следене на хора и престъпници в подземния свят.

Това, което прави „Пегас“, е да зарази телефоните и позволява на операторите да теглят съобщения, снимки и имейли, както и да записват входящи и изходящи разговори.

Чрез „Пегас“ дори микрофонът на мобилния телефон може да се включи и да се използва за подслушване.

Наличието на телефонни номера в изтеклите документи не означава на 100%, че тези хора са били следени, но журналисти отбелязват, че щом фигурират в базата данни поне са били набелязани.

Списъкът с телефони

От британския „Гардиън“ посочват, че в следващите дни ще публикуват имена на засегнатите лица.

Сред тях има стотици бизнесмени, религиозни фигури, академици, служители в НПО-та, държавни служители, сред които министри, президенти и премиери.

В списъка фигурират и имената на близки членове на семейството на лидер на държава.

Ответна реакция

От NSO публикуваха официално съобщение за сигнала. Те определят разкритията като фалшиви, но в същото време казват, че продължават да разследват всички сигнали за потенциална злоупотреба с техния софтуер.

Те определят списъка с 50 000 телефонни номера като „преувеличен“.

Компанията продава този софтуер само на военни сили, местни власти и правителствени агенции за следене. Знае се, че имат 40 държави клиенти, но не и кои са те.

Според информацията от NSO всеки техен клиент се проверява дали спазва човешките права и чак тогава им се разрешава да използват „Пегас“.

ЕС също излезе с позиция за разкритията

Брюксел остро осъди практиката на подслушване на политически опоненти.

„Всяко подобно шпиониране на медии е абсолютно неприемливо. А държавите членки имат задължението да контролират действията на разузнавателните си органи, така че те да спазват човешките права, включително поверителността на личните данни“, заяви говорителят на ЕК Кристиан Виганд.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement