Съветът за електронни медии предупреди, че се наблюдава засилено използване на враждебна реч. "Канибали", "сган", "долнопробни примати" и други квалификации по адрес на бежанците, които звучат в медиите, са недопустими от законова и укорими от морална гледна точка, се казва в декларация на СЕМ, приета на 5 ноември.
СЕМ разбира, че враждебната реч обикновено не идва от представители на медията, а от техните събеседници, най-често политици, но отговорността по закон си остава на медията и водещите и репортерите са длъжни да направят необходимото, за да защитят засегнатите, предупреждава регулаторът.
СЕМ отбелязва, че не по-маловажен въпрос е, когато водещи в някои медии са политици и поставя въпроса за специфичен конфликт на интереси в този случай. Вероятно става дума за Магдалена Ташева от „Атака”, срещу чиято враждебна реч заведоха дело група сирийци.
Все пак регулаторът отбелязва, че проявите на враждебна реч са изолирани на "общия фон на бързото, разнопосочно и професионално информиране по темата в полза на зрителите и слушателите".