Имигрантите, които търсят нови канали през Резово, са намалели през последната седмица, твърдят граничари. С живи вериги по граничната река, близо 800 униформени връщат нелегално минаващите обратно в Турция. В разгара на ловния сезон обаче, ловците може да се окажат опасност и за имигрантите, и за граничарите.
111-километровата бразда от Резово до Малкотърновско в голямата си част е труднопроходима гора. Там охрана на границата на практика няма, а бежанците няма нужда да пресичат река - една крачка и са в България.
Никой не спира 15-тината жители на село Близнак. На около 5 километра от границата казват, че служат като естествена преграда за имигранти - не се изкушават да помагат на турските каналджии.
„Имат информация, че не може да се мине от тука, защото трябва да има човек. Схемата им е през някъде другаде", казва жителят на Близнак Ралчо Инджов. Действащите доскоро КПП-та в гората също са оголени, а униформените имат забрана да обсъждат ситуацията.
В разгара на ловния сезон в гората гъмжи от дружинки. Дори и да попаднат на имигранти, ловците нямат право да ги задържат. Самите патрули пък избягват районите през почивните дни.
Бивш граничар и бивш горски, дядо Костадин познава гората край границата като родния си дом. Категоричен е, че без старото съоръжение, само със жива охрана, не могат да се спрат бежанците.
„Това е Балкан, това е гора! Има непроходими места, където нищо не можеш да видиш”, казва възрастният мъж. Деретата следват естествено пътя към България, а стигането до тях не е пречка.