Българското общество е дълбоко заблудено – не всичко в тази държава се решава с роднински връзки, особено в нашето семейство, коментира доц. д-р арх. Георги Станишев. Като брат на лидера на БСП и ПЕС Сергей Станишев, неговото име беше свързано с проекта за курортен комплекс в местността Карадере „Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт“, но и двамата отрекоха категорично това да е така.
Архитектът в семейството изрази силно съмнение политикът да е съдействал за прокарването на спорния проект, който получи одобрението за приоритетна инвестиция на правителственото заседание във Видин на 19 март. „Той беше бесен от случилото се. А и не разбира от този жанр инвестиционни проекти”, обясни Георгий Станишев.
Той отдава посочената връзка на съвпадение в имената на неговата компания и друга, която имала ангажимент към друг проект на същото място. „Моята фирма има в наименованието си „проджектс” (в превод от английски – проекти, бел. ред.), а там участваше една фирма ББТ, която се преименува на „ББТ проджект”. Аз съжалявам, че те са избрали това име – внесли са объркване, случайно или съзнателно”, коментира арх. Станишев.
Той обясни, че със своята фирма е участвал във „формирането на един съвършено нов тип еко селища”. „Никое от тях не беше на брега, с изключение на една Марина, която няма как да няма контакт с морето”, допълни архитектът. „Този проект няма отношение към онзи – аз участвах, с известна гордост мога да кажа - бях поканен от Норман Фостър (световно известен английски архитект – бел. ред.). От 2006 до 2008 г. беше това”, изтъкна арх. Станишев.
Бой преди съд
След като изтъкна, че двата проекта са коренно различни, арх. Станишев коментира и съвета на брат си да съди всеки, който свързва името му с „Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт“.
„Бих им хвърлил един бой – това са моите първични реакции, ценя инстинктивните си пориви. Ако някой опита с определени свои лостове да сипе тази кал и простотия, ще стигна и до съд. Не твърдя, че този проект не е читав преди да го видя, но бих осъдил всеки, който ме свързва”, заяви Станишев.
„В този проект нямам нищо общо. Напреженията от първия проект радикално отместиха намеренията да бъде поканено нашето бюро, които създадоха една аура, че моето участие невинаги носи позитиви”, обясни Станишев-брат.
Той обясни, че неговият проект за еко селище е стигнал само до фазата на концептуално развитие. „Много проекти дори не са предназначени за построяване”, посочи архитектът.
„Никой не е спирал проекта – обстоятелствата и конюнктурата на пазара рухнаха и това го спря. Хоризонтите и мечтите на собствениците станаха на нищо. Затова спря”, каза той. „Имаме протокол за завършване на нашата проектна част”, категоричен бе той.
„Нямам един квадратен метър земя на българското черноморско крайбрежие – нито като физическо лице, нито като фирма, нито с подставени лица”, категоричен беше архитектът.
Светът, в който живеем
Георги Станишев изтъкна, че е невъзможно в съвременния свят да останат девствени незастроени места. „Трябва да разбираме в какъв свят живеем – включително всички критици на проекта. Онзи свят, за който си спомняме от 60-те и 70-те – дюни, безкрайни плажове и бездънни гори, ние много пътувахме на стоп тогава, тези мечти няма да се върнат и няма начин да се върнат”, подчерта архитектът.
Според него единственият начин за това е „тези места бъдат одържавени и им бъде сложена рестрикция”. „Опитайте се да прокарате такъв закон и ще имате друга реалност. Живеем в общество, наречено капитализъм”, аргументира се още Георги Станишев.
По думите му, е илюзия, че Натура 2000 налага определени рестрикции на строителството. „Ограничава, но не забранява. Ходът на проектиране е същият, както при другите случаи”, обясни архитектът.
Той посочи, че при проектирането на комплекса с негово участие не е имало Натура 2000, но отново от 200 000 кв. метра площ на проекта тази за застрояване е била много малък процент.
Георги Станишев изрази съмнение, че проектът, на който правителството даде зелена светлина, нарочно нарушава закона. „Когато един архитект трябва да определи кое парче земя му е отредено да строи, той трябва да наложи три закона – за устройството на черноморското крайбрежие, Натура 2000, както и този за трансформация на земите, придобити чрез заменки – получава се някакво петно, на което се позволява строителство”, изтъкна архитектът. „Не вярвам някой да тръгне да проектира в предварително забранено”, посочи още той.