Осем са признатите за убийци с психически отклонения в България. Те са настанени в болници, като пет от тях са в едно отделение заедно с още 35 души. През нощта тези хора остават надзиравани от една медицинска сестра и двама санитари. Това разкри пред bTV директорът на болницата в Курило Цветеслава Гълъбова.

Повод за изказването стана репортажа на журналиста Десислава Ризова, която безпрепятствано влезе под прикритие в клиниката в Раднево и прекара 4 дни там като стажант-психолог. Там са настанени 500 души. Оказа се, че се лекуват с експериментални лекарства. Когато няма глюкоза, приемат мед.


„Големият проблем на психиатричните болници е, че реформа не се случи”, призна Гълъбова. Тя обяси, че бюджетите на психиатричните болници се определят от здравното министерство и се индексират с инфлацията на т.нар. исторически бюджети. Това е причината заплатите да са изключително ниски.

В Курило обявени са свободни бройки от 11 сестри и 4 лекарски позиции, но желаещи няма. Началник на отделение с 30 г. стаж получава 600 лв. В психиатриите няма клинични пътеки, разкри Гълъбова и съобщи, че от 36 сестри, 25% са инвалиди. Психично болните не са пускани от болниците, защото сами си тръгват заради липсата на охрана, разказа още Гълъбова.

Тя разкри, че пациент я е нападал. По наредба трябва да има пет души, които да го успокоят. Такива обаче липсват.

„В рамките на този бюджет мога да направя увеличени на заплатите на работещите в психиатричните клиники, ако преразпределя средства от друго перо”, заяви министърът на здравеопазването Десислава Атанасова пред bTV. По думите й единственото перо, от което това е било възможно, са капиталовите разходи.

„Вече сме почти готови с разчетите и ще има възможност от 1 октомври, от днес да бъдат повишени заплатите. Трябва да има постановление на Министерски съвет. Все още не искам да се ангажирам с точен процент, но смятам, че ще положим всички усилия процентът да бъде 18”, добави тя.