Шизофреници са третирани с експериментални медикаменти, недостиг на лекарства и специалисти, а криминално проявени лица безпрепятствено напускат болница. Шокиращите разкрития са на "Хрътките". Репортерът Десислава Ризова влезе под прикритие в една от най-големите болници в България.
Д-р Иван Добринов ръководи отделение в психиатрията в Раднево, където работи от 15 години. Твърди, че ще ни разкаже за работата си, защото вече не издържа – една история за липса на пари и безхаберие. Тук над 450 пациенти няма нито лекари, нито лекарства. По думите му в отделението няма нито един психолог. И двамата, които са работили там, са напуснали.
Десислава Ризова се представя за стажант-психолог и започва работа в Раднево под прикритие. За 4 дни. Още в първите дни възниква ситуация, в която един човек едва оцелява.
Липсва глюкоза за системите, В комплекс ампули и витамин С и пропаунол. В случая медикаментите са животоспасяващи, защото вливките с витамини плюс глюкозата са животоспасяваща терапия на състояние, при което има 20% смъртност, обяснява лекарят.
Медиците рискуват не само нервите, но и живота си.
„Имаме инциденти с физическа агресия, включително срещу персонал. Имаме ударени медицински сестри и лекари, пациенти които се бият помежду си поради липсата на охрана”, каза д-р Иван Добринов.
В оградата на болницата има 10 метрова дупка. През нея всеки би могъл да влезе и излезе.
По думите на д-р Добринов, по-голямата част от настанените в отделението са криминално проявени. Нарко- и алкохолно зависимите си имат криминални прояви, те са част от болестта, каза лекарят. Убийците били най-вече в хроничните отделения.
Част от болните взимат лекарства, които още не са регистрирани.
„Факт е, че от години вървят такива клинични наблюдения, клинични проучвания и на такива медикаменти”, каза Добринов.
Потърсихме коментар от Агенцията по лекарствата - законно ли е шизофреници да дават съгласие върху тях да се извършват експерименти.
„Съгласието, ако те не могат да дадат, да вземат адекватно лечение, се взема от техния законен настойник, или от посочения от съда настойник, каза д-р Веска Цанова от Комисията по етика за многоцентрови изпитвания.
За тестовете на експериментални лекарства всяка болница получава пари от фармацевта, която я спонсорира. Колко са тези пари обаче официално и по закон е тайна.
Още от разследването на "Хрътките" - в 20 часа по bTV Action. Как реагира ръководството на болницата очаквайте утре вечер в bTV Новините.