Щъркел, останал сам в гнездото си, предизвика вълна от съпричастност в социалните мрежи. Хора от хасковското село Гарваново алармираха, че птицата не напуска гнездото, защото мъти, а това я обрича на глад.

Първи сигнал, че щъркелът бедства, подава Господин Петков, чийто дом е точно до гнездото. Мъжът разказва, че преди седмица мъжкият загинал и оттогава женската не е излитала.

„Дали може да му се помогне, защото все пак то е само, не отлита да се нахрани и единствено става да обръща яйчицата и пак ляга“, обясни мъжът.

В опит да помогнат на щъркела и бъдещето му поколение се включват от „Зелени Балкани“.

„Нашето експертно мнение е, че сама птицата не може да излюпи и да отгледа малки и те успешно да оцелеят. Спасителният център е готов да съдейства за свалянето на яйцата от гнездото, ако се вземе такова решение от експертите на РИОСВ в Хасково“, заяви д-р Христина Клисурова от Спасителния  център за диви животни „Зелени Балкани“.

Снимка: bTV

След няколко проверки на място, от Регионалната инспекция в Хасково са категорични, че щъркелът не бедства. На същото мнение са и от Българското дружество за защита на птиците.

„Бихме се намесили при обстоятелство, че този щъркел вече не е активен и въобще не става от гнездото. Но законът за биологичното разнообразие забранява безпокойството на защитени видове, какъвто е белият щъркел в период на размножаване, включително и изземването на яйцата“, каза Мариян Вълчева, директор на РИОСВ – Хасково.

Снимка: bTV

„Този щъркел няма проблем да намира храна и сам да се храни. Може да не успее да отгледа малките, наистина, сам може да не измъти яйцата, но това на популационно ниво не е заплаха“, смята директорът природозащита в БДЗП Стойчо Стойчев.

Популацията на щъркели у нас се увеличава през годините. При последното преброяване през 2014 г. у нас са установени над 5000 двойки щъркели. Тази година предстои ново преброяване.