Съдията от Софийския градски съд Румяна Ченалова, която води мегаделото „Октопод”, може да бъде привлечена като обвиняема. Това стана ясно от думите на председателя на комисията по "Професионална етика и превенция на корупцията" към Висшия съдебен съвет (ВСС) - Ясен Тодоров.

Срещу Ченалова от две години в Македония се води разследване за извършени действия през 2004 г., когато е била адвокат. От етичната комисия към ВСС са изискали информация за това на какъв етап е производството и са установили, че предстои преценка дали да бъде привлечена като обвиняема или да бъде прекратено производството. Те искат веднага да бъдат уведомявани за всяка постъпваща информация, тъй като, ако се сдобие с обвинение, Ченалова ще бъде отстранена от длъжност.

През 2004 г. властите в Македония са започнали разследване за източване на близо 8 млн. евро от бившия държавен тютюнев монопол "Македония табак". Според публикации в медиите управителят на фирмите "Интернационал 7"и "Македония табак 2000" Милорад Китановски прехвърлил дялове от дружеството на стойност 8 млн. евро у нас - на старозагорския холдинг "Тивамекс".

Според разследващите Румяна Ченалова, която по онова време е адвокат, е признала от името на "Македония табак 2000" дълг към швейцарската Bighar Overseas и кипърската Pictor Co Limited за близо 2.5 млн. долара. Според информация в интернет Bighar организирала внос на цигари от Китай до България.

Етичната комисия работи и по друг сигнал срещу Ченалова и така се натъква на "македонската следа". Става дума за пълномощно, което се появява изведнъж по делото САПАРД. Според документа Ченалова е била адвокат на един от обвиняемите по делото Лазарина Георгиева, управител на една от фирмите, свързани с измамата.

Освен като съдия по делото срещу Алексей Петров и компания, Ченалова ръководеше и процеса „Соло”, в който оправда подсъдимият за двойно убийство Илиян Тодоров. Тя бе замесена и в лобисткия скандал с Красьо Черния, след като името ѝ „изскочи” от тефтера му.