Спасителна мисия по въздуха за двама румънски пациенти, настанени във врачанската многопрофилна болница след катастрофа. Семейството пътувало към Турция, но на влизане у нас автомобилът им се ударил в дърво.
Двамата бяха транспортирани с два курса от румънски медицински хеликоптер към северната ни съседка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Оказва се, че там медицинска въздушна помощ, за разлика от нашата, която едва прохожда, съществува от близо две десетилетия.
Малко преди обяд в двора на болницата във Враца кацна румънският медицински хеликоптер. Първият курс бе за възрастна жена на апаратна вентилация, приета на 22 май заедно със съпруга си.
„Когато я приехме, беше в съзнание, но след това се наложиха няколко оперативни интервенции. За да се реализира спокойно транспорта, много по-удачният вариант е да бъде стабилна пациентката и вдишвана от апарата“, обясни д-р Ростислав Стефанов.
С втори курс следобед хеликоптерът транспортира и възрастният мъж. Д-р Калоян Александру е ръководител на въздушния екип от Румъния.
„От над 15 години изпълняваме спасителни мисии по въздуха. Страната ни разполага с осем медицински хеликоптера, като можем да летим и нощем, както и да спасяваме пострадали в планината. Изпълняваме около 100 полета месечно. Всичко зависи от метеорологичните условия. За нас тази дейност е много важна, защото за минути можем да стигнем до отдалечени малки болници и да спасим човешки животи“, разказва той.
Помощта по въздух е била детайлно координирана между болничните медици и румънското посолство.
На тръгване възрастният пациент трогнал персонала, обръщайки се към медиците на български с думата „благодаря”.
Вчера у нас беше извършена първата спасителна мисия с медицинския хеликоптер. Той транспортира жена в тежко състояние от Шумен до болница „Света Екатерина“ в София. Полетът продължи час и 15 минути.
Превозена бе интубирана жена от болницата в Шумен. Тя бе настанена във Военномедицинска академия (ВМА).
Хеликоптерът излетя от шуменски хиподрум, намиращ се в близост до болницата в града, тъй като тя не разполага със собствена площадка.
Първата спасителна мисия мина гладко, разказа д-р Вера Иванова, част от екипа, извършил първия полет с медицински хеликоптер.
„Когато взехме пациента, имахме известни турбуленции в началото, при самото излитане на хеликоптера, тъй като пациентът е бил с генерализиран клонично-тоничен гърч, който бе много бързо овладян медикаментозно, след което нямахме проблеми с витални параметри до кацането и предаването на приемащия екип - на покрива на хеликоптерната площадка на болница „Св. Екатерина“, обясни д-р Иванова, цитирана от БТА.
Пациентът е 49-годишна жена, която вероятно заради вирусна инфекция е била с температура 39,5 градуса, постъпила е в спешното отделение с качествени и количествени промени в съзнанието.
Била е интубирана и след това е потърсена помощ към София.