След точно 9 месеца, считано от вторник, академик Николай Денков ще предаде поста на председател на Министерския съвет на Мария Габриел.
През февруари догодина академик Николай Денков ще подаде оставката на цялото правителство. Според конституцията мандатът тогава ще бъде връчен на първата политическа сила, в лицето на техния кандидат за премиер Мария Габриел.
Така ГЕРБ-СДС ще състави следващия редовен кабинет, според уговорката. Габриел ще може да предложи отново същите министри, но може да има и промени в състава. А кабинетът отново ще бъде гласуван от Народното събрание.
„Ротационен премиер не е често срещана практика. В последните години обаче може да я видим в страни като Израел, Ирландия и съседна Румъния“, каза конституционалистът доц. Киселова и посочи, че крие своите рискове.
„На първо място още да не са изтекли 9-те месеца и една от парламентарните групи да оттегли подкрепата си. Това да доведе до преждевременно събаряне на правителството. Другият риск е след 9 месеца да не бъде подадена доброволно оставка. На трето място може да бъде и това, че парламентарната група дали първата, или втората да се разпадне“, каза тя.
Ротационният премиер е възможност да се отпуши политическата криза, но ще има разочаровани.
„Това са, както проучванията показват, най-често, най-радикалните нека да кажем, най-настървените техни привърженици, които неминуемо ще изпитат разочарование“, каза политологът от „Алфа Рисърч“ Геновева Петрова.
„Огромната част от българските граждани продължават да смятат, че е важно и че политическата криза може да се преодолее след като се излъчи правителство от настоящото Народно събрание“, посочи тя.
Тест за договорката между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще има само след месец и половина, защото освен премиер вече има и други 2 ротационни позиции - председателят на парламента и шефът на правната комисия.