До края на деня служебното правителство очаква отговор от "Газпром " дали ще възобновим преговорите за доставка на природен газ. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Росен Христов.  Двойно се увеличават и количествата газ, които страната ни ще получава през Гърция чрез терминала в Александруполис.

Кабинетът "Донев" очаква руската компания да посочи човек, с когото страната ни да може да преговаря. Миналата седмица служебното правителство заяви, че разговорите с Газпром са неизбежни.

"Ние не искаме да променяме договора с "Газпром", искаме да започнем преговори, с които да изпратим наши желания за някои модификации, включително разсрочване на доставките до средата на 2023 г., така че физически да може да ги получим. Някои гаранции, свързани с плащането във връзка с европейската схема, и евентуално да обсъдим и цената. Първо трябва да започнем да преговаряме, за да може да изпратим нашите искания. Техните банкови сметки доколкото знам не са запорирани", каза Росен Христов.

Днес Комисията за енергийно регулиране припомни официално, че дългосрочните договори, включително и промените по тях изискват разрешение от регулатора.

"Към момента не е постъпило искане от "Булгаргаз" ЕАД за даване на разрешение от КЕВР за изменение на дългосрочни договори, по които дружеството е страна."

Очаква се капацитетът на терминала за втечнен газ на Александропулис да се удвои и да стане 1 милиард кубични метра. България притежава 20% от проекта.

„Последните трудности, които имахме, свързани с офертата и невъзможността да осигурим терминали, ни накараха да се замислим за средносрочно и дългосрочно сътрудничество. Затова днес беше взето решението да се удвои капацитетът на България“, заяви министърът на енергетиката.

Именно заради газовите доставки в президентството се срещнаха представители на гръцките фирми по проекта и българските власти.

"Но той е и от особена значимост за гарантиране на икономическата стабилност на Балканите, в Централна и Източна Европа чрез постигане на реална диверсификация, сигурност на доставките и засилена конкуренция“, обясни президентът Румен Радев.

„Въпреки множеството участници на пазара смятаме, че България е с приоритет, защото от дълго време сме партньори и е на пътя от Гърция към различните пазари в Югоизточна Европа“, каза Костис Сифнеос, "Газтрейд".

По думите на президента отоплителният сезон трябва да се осигури при изгодни цени.