България може да търси правата си за спрения газ по договора с „Газпром“ по съдебен път. Това казаха за bTV специалисти по международно право. По думите им споровете се гледат в международния арбитраж в Париж и не може да се прогнозира какъв ще бъде финалът.
В конкретния случай „Газпром“ едностранно е изменил договора, което не може да стане без съгласието на другата страна. Основният въпрос е дали изменението е в резултат на форсмажорни обстоятелства, настъпили след подписването на договора. Защото не е ясно как някой ще си търси правата, след като е признал, че е във форсмажор и не може да изпълнява договора.
„Тезата на „Газпром“, която се коментира в международните арбитражни среди е указът на президента Путин, който изисква от тях да приемат плащането само в рубли. Тази теза е оборима, защото става въпрос за решение на собственика на „Газпром“ - интересно и странно оправдание е че „не мога да изпълнявам, защото моя собственик така ми каза", заяви участникът в Арбитражния съд на Международната търговска камара в Париж Методи Байкушев.
Според експертите импровизациите по темата са абсолютно недопустими.
„Това, което е много важно е да се отдели политическото, икономическото и юридическото говорене“, добави той.
Думите на енергийния министър за възможни загуби за страната ни при арбитраж с „Газром“, коментира и председателят на арбитражния съд у нас.
„Това е абсолютно неприемливо и то от страна на висш държавен служител, който би трябвало да представлява българския национален интерес. В конкретния случай имаме неизпълнение от руската страна, макар че има клауза "взимайте или плащайте" - такава клауза има в договора, но няма от какво да вземем, защото не ни е предложено“, заяви Благовест Пунев.
Според специалистите подновяване на преговорите в рамките на съществуващия договор не е в интерес на държавата ни, още повече че се блокира работата на следващия редовен кабинет
Важно е да се знае и какви са неустойките по договора между двете страни