Ако България не усвои 3 милиарда куб метра газ по договора с „Газпром“ до края на годината, може да си стигне до арбитраж и до санкции на стойност милиарди левове, коментира енергийния министър Росен Христов.
Към момента страната ни е използвала една трета от количеството. Въпреки това, министърът заяви, че преговори с „Газпром“ ще бъдат подновени, ако не се намери газ на по-изгодна цена и подчерта, че синьото гориво от Русия е второто най-евтино след азерското.
„Ако не изпълним договора, дължим някакви умопомрачителни санкции от порядъка на милиарди. От друга страна по договора можем да получим газ, един от най-евтините в момента, който може да се намери в момента. И ние това нещо го поставяме на въпрос дали да го използваме, или не. Разбирам че има геополитика, но икономиката си е икономика - да не ги смесваме“, каза енергийният министър Росен Христов.
Той уточни, че до "Газпром" ще се стигне, ако страната ни не намери по-евтини количества природен газ.
На този фон продължават сблъсъците по темата между политическите опоненти.
Според бившия енергиен министър от ГЕРБ Делян Добрев "Газпром" има договор с "Булгаргаз" за доставка на синьо гориво на цена от 86 евро, но ние не купуваме от руския доставчик, а от румънска компания с 28% по-скъпо.
"Ние не сме приели новата схема за плащане, кой виновен и кой не - ще установи бъдещ арбитраж, но ние не купуваме различен газ купуваме пак от "Газпром". Купуваме по 100 вместо за 86 евро и плащаме сметката", коментира Добрев.
От "Продължаваме промяната" отговориха, че при спрени доставки от "Газпром", кабинетът Петков е направил всичко необходимо, за да осигури количества синьо гориво за потребителите и обясниха, че ГЕРБ са виновни за ситуацията.
"Добрев преди да чертае - да разкаже за причината за газова криза – 12 години ГЕРБ лъга, че има диверсификация, оказа се че България е 100% зависима от един доставчик и това е "Газпром" и ако ГЕРБ не ни бяха завещали това, ако бяхме направили диверсификация и не бяхме само с един доставчик, щеше да е друго", смята Венко Сабрутев, ПП.
Според него когато "Продължаваме промяната" са поели управлението, България е била зависима от "Газпром" на 90%, а те кризисно са успели да осигурят много на брой доставчици, без да има прекъсване на газа за бизнеса и домакинствата.