Едно от големите предизвикателства пред България след отпадането на трудовите ограничения е как да бъдат задържани хората в трудоспособна възраст, особено в селата, където безработицата е много висока. В благоевградското село Долно Осеново, както в повечето села в България, работа за младите почти няма. Хората се препитават предимно с отглеждането на тютюн, но в почти всяка къща има гурбетчии.
Повечето заминават пристиснати от нуждата да изхранват семействата си. Ако им потръгне гурбетът, вземат и семействата при себе си. Жители на селото живеят и работят в цяла Европа - най-много в Испания и Португалия, но също така във Великобритания, Германия и дори Чили.
Юли и Анелия Захиреви имат 3 деца - изкарват си хляба в Испания, Португалия и Германия. И двамата са родени и израснали в Долно Осеново, както и техните бащи и майки, дядовци и баби. Децата им са първото поколение емигранти.
Кметът на селото Бисер Сегменов разказва, че след присъединяването ни към Европейския съюз, през 2009 г. около 500 души напускат селото. Част от тях обаче се връщат след началото на кризата. И сега има хора, които обмислят да се възползват от отварянето на трудовия пазар.
„Ще заминат, защото идват тежки месеци и хората няма къде да работят. Те предимно в строителството работят, но сега няма къде”, казва Сегменов. Долно Осеново е спечелило европейски проект за развитие на селото. Жителите му вярват и се надяват, че ще има кой да ползва обновените улици и водопроводна мрежа.