Родопската възрожденска архитектура преживява нов ренесанс. Туристическият бизнес в Смолянски регион показва като тенденция през последните десетилетия завръщане към изчистените линии на еркерите и хармоничните пропорции на някогашната родопска къща, към неповторимия й уют и функционалност, коментираха за БТА експерти.

Най-успешните и посещавани туристически дестинации в региона залагат на родопския архитектурен стил. Наред с издигането на нови градежи, които се подчиняват на естетиката на родопското възрожденско строителство, все по-често се инвестира в реставрирането и укрепването на автентични сгради от преди век.

Най-скъпите имоти в Смолянско са старинните къщи и конаци, а и влагането на средства за реставрация на старините се определя за струваща си инвестиция.

Родопската възрожденска къща излъчва изключителна хармония и предизвиква само възхищение към начина, по който се е строило в онези времена, коментира арх. Мария Чапкънова-Люнчева. Според нея родопската архитектура може да бъде модел за съвременните строители, съчетавайки функционалност, здравина и неповторима естетика. По думите й в тези къщи нищо не се е строило случайно, всичко е премерено и перфектно изпълнено, всеки детайл има своята функция.

Засиленият интерес към възрожденското строителство в Смолянско в голяма степен е доминиран от търсенето на туристическия пазар. Почти целогодишен поток от туристи привличат Широка лъка и Златоград с архитектурните си комплекси от реставрирани родопски къщи.

Възрожденските форми като предпочитан стил сред туристическите инвеститори, се долавят в над половината от новопостроените хотели, заведения и обекти за развлечения в Смолянска област. Дори да не са изцяло в родопски дух, новите хотелски градежи привнасят елементи от еркери или други детайли, напомнящи за строителството в Родопите преди векове.

Старите родопски къщи са изключително добри архитектурни решения като ситуиране, функционалност, материали, хармония и естетика, смята арх. Люнчева. Според нея няма сбъркана старинна къща в региона, докато в съвременните градежи трудно се откриват безгрешни.

Родопските майстори били водени първо от усета си за красивото и доказателството за това са еркерите, допълва арх. Люнчева. За онова време изграждането на еркери било трудно за изпълнение, но този елемент се превръща в отличителна черта за родопските домове.

От вътрешната страна на самия еркер се намира друг неизменен елемент на родопския уют - кьошкът. Така наричали пространството, което било мултифункционалният и най-красив кът от къщата. Повдигнат на около 30-40 см от основния под, кьошкът е мястото, където се посрещали гости или се събирала фамилията. Целият кьошк е остъклен с прозорци, от него трябва да се вижда всичко.

И в ъгъла на еркера има прозорец, което издава стремежа на майсторите да вкарат светлина, въпреки че това може да създава проблеми със затоплянето на помещенията, обяснява арх. Люнчева.

Специфичните балансирани пропорции на прозорците също са запазена марка на архитектурните предпочитания в планинския регион. Те са ниски във всички родопски къщи, така че малко над или на нивото над миндера да е стъклото и в седнало положение да е гарантирана добрата видимост към природата, към съседите, към всичко наоколо.

Освен дървената дограма прозорците винаги са с външна каса от дърво, а орнаментите по тях издават от кой район и селище са майсторите.

По-практичният подход на родопчани личи по-скоро в избора на място за строителство. Къщите тогава са строени обикновено на стръмните и каменисти терени, оставяйки плодородните земи за ниви и ливади.

Това издигане на градежа на стръмно допълнително разчупва архитектурата амфитеатрално. Къщите са обичайно до три ката.

В първия етаж са предвидени зоните за добитъка, на втория са помещенията, които са обитавани през зимата, а третият е за лятно ползване.

Старият град на Златоград е магнетично място за туристите. Там изцяло са спазвани автентичните техники. За туристите всяка от старинните къщи разказва история.

Реставрираните родопски къщи в Смолянско остават най-скъпите имоти, дори и след срива на цените по време на кризата. Собственици на възрожденски сгради в Широка лъка предлагат при оферти около 100 000 евро за къща.

Инвестирайки в родопския архитектурен стил, хотелиери и ресторантьори залагат на желанието на туристите да се потопят в друга епоха. Във време, когато в Родопите всичко се е градило и правило с мерак, а забързаният ритъм е бил само в песните.