Сметки за ток за стотици левове плащат студентите за стаи в общежития от 70-те години. В бюджета за тази година са записани 200 милиона лева за ремонт на общежитията.

През есента на Марина Петкова, която е студентка в трети курс с дете, е предложена една от стаите в общежитието. Когато влиза вътре, жената изпада в шок.

"Вода се стичаше надолу. Прозорецът е в окаяно състояние, пада мазилка, вижда се на места даже арматурата", разказа Марина Петкова, която е студент в Химикотехнологичния и металургичен университет.

Тя решава да се откаже от стаята и изчаква, докато се освободи друга.

"Това наистина буквално ме шокира. Все пак говорим за студенти, живи същества", добави Марина Петкова.

Все повече студенти се връщат в общежитията заради високите наеми на квартирите, казват домоуправители. Често им се предалагат стаи като тази на Марина Петкова поради липса на друг вариант.

"Вземат си ключовите, правят си сами стаите и после живеят тук", каза домоуправителката Иванка Паунова.

Общежитията в страната са над 150. В "Студентски град" повечето блокове са строени през 70-те години.

"По наши данни над 25 блока ще бъдат ремонтирани и това със сигурност ще подобри условията. Над 10 000 студенти ще живеят само след година, година и половина в едни по-добри условия", каза председателят на студентските съвети в България Даниел Парушев.

От Националното представителство на студентските съвети настояват и за промени в Закона на енергетиката, тъй като в момента наемателите в общежитията плащат сметки за ток, достигащи до 500 лв., тъй като се водят не битови, а промишлени потребители.