Рекордно малко бебета от началото на годината отчитат лекари и анализатори. Данните показват, че през последните две години у нас са проплакали близо 20 000 по-малко бебета. Икономическата криза е причината да се раждат все по-малко деца, смятат анализатори.
През 2008 г. в Първа АГ болница в София са се родили повече от 4000 деца. Само 4 години по-късно броят им е намалял драстично - с близо 1000. Д-р Валентина Григорова си спомня за дни, в които не е имало достатъчно легла за всички майки и новородени. Днес често има дори свободни стаи.
В условия на криза първото нещо, от което се лишава едно семейство, е второто дете. „Българката се чувства все по-неуверена в бъдещето, не знае какво я очаква, не знае дали ще може да даде това, което всяка майка би искала да даде на своето дете, и решава, че репродуктивните ѝ възможности се изчерпват до едно дете”, казва д-р Григорова.
И лекарите от Хасково с носталгия си спомнят за 90-те години на миналия век, когато на година в отделението са проплаквали над 3000 бебета. Днес има само 6 новородени, но акушерите са доволни, защото има дни, в които не се ражда нито едно бебе.
Ако прогнозите на акушер-гинеколозите се сбъднат, 2013 г. ще бъде годината с най-малко новородени от 1945 г. насам. За сравнение, през 2011 г. новородените са били 71 000, а през кризисната 1997 г. - 64 000.
Причина за ниската раждаемост е и повишаващия се брой двойки с репродуктивни проблеми. Според Евростат започналата през 2008 г. криза е довела до връщане на раждаемостта до най-ниските ѝ нива в почти всички източноевропейски страни. Освен кризата, причина за тревожната тенденция е и високият процент на безработица сред младите хора.