Пострадалите от наводненията в Мизия не искат храна като помощ, а пари, за да възстановят разрушените си домове. Различни дарителски организации всеки месец доставят храна, която дори не може да се изконсумира.
В четвъртък в градчето, жертва на невиждания потоп през август, дойдоха два буса с помощи от Българска хранителна банка
До края на зимата 400 души, част от които настанени във фургони и общежитието, ще бъдат подпомагани всеки месец с храна. „От храната съм доволна, даже не мога да я изям”, сподели Иванка Дишкова от Мизия.
И други останали без дом казват, че храната им е вповече и дори се разваля, защото даренията се застъпват и не могат да се оползотворят в срок. Така пострадалите се превръщат в дарители и раздават полученото на близки и познати.
Затова хората искат по-скоро финансова подкрепа, за да възстановят разрушените си къщи. „Ние храните имаме, няма да умрем от глад, обаче не може да си купим нищо, да си оправим къщите, това е положението”, оплака се Гена Велчева от Мизия.
Хората дори влязоха в спор с представителите на дарителските организации. „Защо на хората от КТБ-то не дадохте ориз, боб, а на Мизия ги давате, дайте ни пари като на КТБ-то”, настоя местният жител Васил Маринов.
„Насърчавам ги да вярват, че има и други организации, които ще им помогнат и за това, не ги насърчавам да вярват, че някой ще се погрижи изцяло положението да е такова, каквото е било преди бедствието”, сподели изпълнителният директор на Българската хранителна банка Цанка Миланова.
Няколко застрахователни компании отказват да застраховат домовете след бедствието, тъй като рискът от ново наводнение бил много голям, оплакват се още хората.