Пострадалите от водното бедствие в Мизия заплашиха с протести. Хората в града са недоволни от експертизата, според която няма виновни за бедствието, опустошило града миналото лято, предаде БНР.
Съдебно-техническа експертиза за бедствието, случило се миналия август, показа миналата седмица, че не лошото управление на язовирите във Врачанско, а огромното количество валежи е причината за унищожителното наводнение в Мизия, отнело два човешки живота и погълнало стотици домове.
В документа от 200 страници се твърди, че валежите, в комбинация с преовлажнена почва и ниското надморско равнище на града са довели до преминаване на 60 до 80 милиона кубични метра вода през града.
Според местните обаче главната причина за потопа е лошото стопанисване на язовирите в района. Жителите на Мизия настояват за помощи при ремонтите на къщите, за да има къде да живеят, след като ги изведат от временните фургони. В противен случай, те заплашват да направят жива верига и да затворят пътя за АЕЦ "Козлодуй".
Реакцията на премиера Бойко Борисов не закъсня и от Рим, където е на официално посещение, той обеща правителството да търси варианти да помогне на пострадалите.
„Аз мислех, че там проблемите са ги порешили, защото станаха преди нас, но възложих на финансовия министър, докато се прибера, да говори с кметове, да ми даде инструменти дали от програмата за саниране да пренасочим средства, дали индивидуално на хората да помогнем”, заяви Борисов.