Въпреки обилните валежи през последните дни, в много райони на страната въпросът с осигуряването на питейна вода за летните месеци не е решен.
За първи път обаче през тази година са осигурени пари по европейски програми за язовирите.
Предстои строителството на 4 язовира за питейна вода – „Луда Яна" до Панагюрище, "Нейковци” до Трявна, „Пловдивци” до Рудозем , и на „Студена” до Перник, който дава вода на 100 000 души.
При последния предстои възстановяване на язовирната стена, което само по себе си ще струва 15 милиона евро. Общо за ремонт на изкуствения водоем ще бъдат изразходени 50 милиона евро. Работният проект предстои да бъде завършен този месец.
Специално охраняваният язовир „Студена” за 60 години експлоатация почти не е ремонтиран. Покритието на стената е напукано, бетонът се рони.
Директорът на хидровъзел „Студена” Бойко Кадурски изрежда какво предстои: инжектиране на скалната основа, укрепване на кулата и колоните, почистване на енергоносителя, нова корекция на аварийното водовземане, подмяна на основния изпускател, нови кранове и т.н.
На практика всичко на язовир „Студена” е за ремонт - кулата, короната на стената, парапета, платното. Всички механични части, които се задвижват ръчно, също ще бъдат сменени. Строителството би трябвало да започне в края на годината.
„Студена” е единствен водоизточник за питейна вода в района, затова общината има претенции към начина, по който ще се ремонтира. През последните години непрекъснато се е поставял въпроса за ремонта му, но така или иначе не е имало възможности да се осъществи.
По думите на зам.-кмета Росен Йорданов, водолази за установили, че техни колеги трябва да сложат новото покритие, „защото в противен случай водата трябва да бъде изпусната, а, ако това стане, нищо чудно да се наложи воден режим на Перник и околността”.
Вече стресна перничани
По време на земетресението в Перник, състоянието на стената изплаши хиляди жители на града.
„В един момент наистина се беше получила истерия че стената е готова да се скъса всеки момент и мога само да направя комплимент на тогавашния кризисен щаб, който беше успял да преодолее паниката, но това което знам е, че доста хора са се изнесли по високите части на града”, разказва Йорданов.