Трупове на болни от "син език" животни се разлагат в дворовете на село Воден. Въпреки обявените мерки за борба с епидемията хората нямат информация и не знаят какво да правят.
Въпреки информацията от РВМС, че има ежедневен контрол, Иванка Мартинова разказва, че една от овцете й се разболяла и умряла. На място взели кръв от животното и повече не се върнали.
Освен от миризмата на трупа в двора,хората са притеснени, че ще пламне зараза. Преносители на болестта са комарите, а съседните дворове са пълни с животни. Твърдят, че от началото на епидемията не знаят кого да питат и какво да правят.
Труповете на животните се транспортират до един от двата екарисажа в страната - този във Варна. Ветеринари признават, че в събота и неделя коли няма. Уверяват, че ако се наложи да чакат, телата се съхраняват в специални чували. Реалността обаче се оказва друга.
Според информация от РВМС епидемията от „син език” няма да бъде овладяна скоро. От няколко дни има единични огнища в още две общини в Ямболска област.
В „Тази сутрин” директорът на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) Пламен Моллов заяви, че 16 области са засегнати от болестта. Тя няма как да бъде преборена, а само ограничена. По думите му има по един лекар във всяка община.
Той обясни, че миналата година държавната профилактична програма е осъществена за около месец и половина от около 800 ветеринарни частно практикуващи лекари. Тази година са подписани договори с около 200. Моллов заяви, че няма да има конфликт на интереси, тъй като с лекарите ще се сключват граждански договори и те ще практикуват извън работното време и на територията на друга община.