Столичани отново трябва да решават съдбата на монумента „13 века България" до Националния дворец на културата. Девет проекта предлагат там да има паметник на хан Аспарух, мемориал на загинали български войници или образователен център.
Засега не се предвижда разрушаването на този паметник. Целта на конкурса, обявен от Столична община, е да се избере най-подходящия проект, който ще преобразува монумента и пространството около него.
Всеки може да изрази мнението си за проектите, които могат да бъдат разгледани на страницата на Направление „Архитектура и благоустройство" към Столична община - www.sofia-agk.com.
На 13 август 2012 г. започва демонтирането на опасните части от монумента „13 века България". Повечето столичани искат монументът да бъде разрушен, против са неговия автор проф. Валентин Старчев и изпълнителното бюро на Съюза на българските художници.
През годините беше правен не един опит да се ограничи достъпът до рушащия се паметник, но и в момента, без проблеми, може да се влезе в територията до него.
Девет проекта за бъдещия вид на конструкцията са депозирани в столичната „Архитектура и градоустройство". Един от вариантите е да се превърне в монумент на хан Аспарух, без скулптурата на Валентин Старчев.
„Съществуването на този паметник, особено в последните години, предизвика една обществена активност, която, надяваме се с нашия конкурс, да помогнем да стигне до някакво общоприемливо решение”, заяви арх. Бойка Къдрева от дирекция „Териториално планиране".
Друг проект предлага монументът да стане мемориал на героите от Първи и Шести софийски пехотни полкове. Имената им ще бъдат изписани на паметни плочи, а в композицията ще бъде поставено и бронзово копие на статуята „Майка" от проф. Иван Лазаров. Авторите на проектите са включили специално светодиодно осветление, водни стени и открита сцена във визиите си за бъдещето на монумента.
Един от вариантите предвижда на върха да има кула, от която нощем да светят лъчи с цветовете на националното ни знаме. Последната дума обаче имат столичните общински съветници.
„Решението няма да се бави, тъй като съветниците желаят пространството там да придобие един съвременен, красив, приятен вид, който да се харесва на всички граждани в града, или поне, на повечето от тях”, обясни още арх. Бойка Къдрева.
До 5 септември всеки може да разгледа конкурсните проекти в сайта на столичното направление „Архитектура и градоустройство" и да изрази мнението си в писмо или и-мейл до деловодството.
Експертно жури ще вземе предвид общественото мнение за съдбата на монумента. До 12 септември журито трябва да избере най-подходящите проекти и после да ги представи за окончателно гласуване от Столичния общински съвет.
Със сигурност обаче до края на тази година монументът ще остане в този вид.