Българската новина, която влезе в световните агенции - обезвреждането на мнима бомба в бял микробус на столичното летище, което вдигна властите на крак и затвори терминал 1 на летище "София" за часове.

Кой е виновен за паниката, чий е бусът и засилени ли са мерките за сигурност при пътуване със самолет?

Всеки може да влезе в паркинга. Там няма охрана, само видеонаблюдение. 400 паркоместа се обслужват от 9 души персонал, като автомобилите не се проверяват. Неохраняемият обществен паркинг на Терминал 1 се стопанисва и управлява от „Летище София” ЕАД.

Белгийската регистрация на белия бус привлякла вниманието на охраняващите летището. Според МВР, двамата мъже, оставили буса на паркинга са с т.нар. „рисков профил”. По непотвърдена информация, те са арменци, влезли от Турция през ГКПП „Капитан Андреево”, пътували през Бургас за столицата.

Заради атентатите в Париж, българските служби са в състояние на повишена готовност. „В рамките на тази процедура на всеки 12 часа се извършва обход в тези обекти на критичната инфраструктура, към които спада и летище София”, каза главният секретар на МВР Георги Костов. По думите му полицейските кучета са реагирали на взривно вещество при рутинна проверка.

Следват три нови последователни проверки - с мобилно устройство, друго куче и нов уред. И трите потвърждават наличието на взривно вещество в автомобила.

„Микробусът беше с наличие на множество предмети и вещи. Твърде възможно е някой от предметите и вещите да е бил в съприкосновение с взривни вещества. Твърде възможно е и някои от тези вещи и предмети да съдържат състав на вещества, които да реагират на уредите - имаше и много козметика”, поясни Костов.

Според бившият служител на ГДБОП и експерт по сигурността, вчерашната мнима бомба е била планирана проверка за реакцията на службите и служителите на летището. „Евакуацията на хората показа, че ние нямаме достатъчно добри канали за извеждане. Трябва да са преди всичко защитени”, смята Симеон Иванов.

Според МВР, виновен за вчерашната паника е вече бившият експерт от „Връзки с обществеността” на Летището Даниела Велева. По този случай има образувано досъдебно производство.

Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 2 години за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.

„Грешката на службите ще я посоча и пред вас и публично - когато има такъв инцидент, има начин на действие с така наречените или паравани, или се поставят четири пожарни около обекта, или автобуси и т. н. А не да се наредят на сто метра медиите - при една експлозия ще ги изтрепе всичките”, каза премиерът Бойко Борисов.

По думите му подобна информация се подава единствено когато е 100 процента потвърдена.