117 семейства в 14-етажен блок в София са на път да направят така, че сградата им да се самоиздържа. За около 2 години те създават фотоволтаична електроцентрала върху покрива си. Заради многобройните промени в закона обаче се оказва, че изплащането на инвестицията им ще се забави.
През юни тази слънчева централа започва да работи и да продава тока си на енергото. „Това са поликристални фотоволтаични модули. Годишното производство е между 37 и 38 мегавата, което по 28 стотинки за киловат е около 10 хиляди лева годишно”, посочи Антон Желев.
Инвестицията е за малко над 140 хиляди лева. Съкооператорите се решават да вложат парите в централата, защото по същото време малките централи се сочат за приоритет .
„Решихме да инвестираме в тази централа с цел в бъдеще блокът да има приходи от слънчевата енергия. В самото начало, когато стартирахме, тъй като изкупните цени бяха доста по-високи, разчетите бяха за около 20 хиляди лева на година приход”, коментира Димитър Недковски, домоуправител. „Но междувременно законът се промени между първо и второ четене и се оказа, че вече не е толкова добра тази идея, но ние вече бяхме инвестирали и връщане назад нямаше”, уточни Антон Желев.
От 2011 до сега промените в законодателството, което засяга централите за ток от възобновяеми източници са 7 или 8, изчислява Антон Желев. Така, вместо 20 хиляди лева годишно, тази централа носи по 10 хиляди. И вместо да се изплати за 8 години, периодът ще е двойно по-дълъг. А от догодина ще плащат и новата "ВЕИ такса" от 20% .
„Ние въобще не знаем тази такса, каква е икономическата й обосновка, за какво ще се използват парите. Тъй наречената добавка "зелена енергия", тя ще си остане във фактурите”, уточни Желев.
Промените се решават без диалог с бизнеса – коментира той и добави, че така идеята за електроцентрала на покрива се превръща просто в пример за съдбата на едно микропредприятие в България.