Реставрирани паметници обновяват облика на пространството около Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН. Откриването на изложбата е от 17.00 ч., съобщиха от музея.

Представени са реставрирани паметници от римската епоха, намерени на територията на България. Те дават представа за архитектурата, надгробната пластика и паметниците на култа по онова време.

Паметниците произхождат предимно от три различни по статут и развитие града - римската дунавска колония Ескус /край село Гиген, Плевенско/, Никополис ад Иструм /край село Никюп, Великотърновско/ и Сердика /София/. Те са представители на римските градове-муниципиуми с ограничено самоуправление.

По-голямата част от изложените каменни монументи разкрива облика на римския градски площад /форум или агора/, който е центърът на обществения живот.

За да възстанови и опази това културно богатство през 2013 г., НАИМ е подготвил проект за консервация, реставрация и подобряване начина на експониране на каменните паметници от фонда си и е кандидатствал с него в Американския научен център в София. Реставрацията е започнала през юли миналата година.